Brexit by zvýšil nezamestnanosť, tvrdí Bank of England

Brexit
Počet ľudí, ktorí sa domnievajú, že Británia opustí EÚ, zostáva stabilne na 28 percentách. Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 13. mája (WebNoviny.sk) – Britská libra by mohla prudko klesnúť a nezamestnanosť vo Veľkej Británii by sa pravdepodobne zvýšila, ak Briti odhlasujú odchod krajiny z Európskej únie. Upozornila na to vo štvrtok britská centrálna banka.

Bank of England (BOE) zároveň zhoršila prognózu ekonomického rastu Británie v tomto roku a predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) posilní o 2 %. Ešte vo februári odhadovala, že tohtoročný hospodársky rast krajiny bude na úrovni 2,2 %.

Predstavitelia centrálnej banky, ktorí jednomyseľne hlasovali za ponechanie úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni, uviedli, že domácnosti a firmy by pravdepodobne odložili výdavky a investície v prípade odhlasovania odchodu Británie z únie v referende 23. júna.

Guvernér BoE Mark Carney povedal, že banka by sa snažila zmierniť potenciálne poškodenie ekonomiky, ale konštatoval, že menová politika má obmedzenia. „Menová politika nemôže okamžite zmierniť všetky efekty šoku,“ konštatoval Carney na tlačovej konferencii.

Dôvodom zhoršenia prognózy ekonomického rastu je skôr slabšia produktivita ako slabosť globálneho hospodárstva alebo pretrvávajúci vplyv referenda o členstve v EÚ. Bank of England svoju predikciu založila na predpoklade, že krajina odhlasuje zotrvanie v EÚ. Napriek tomu zhoršila prognózu aj pre budúci rok a ráta s rastom hospodárstva o 2,3 %. Februárová predpoveď rátala s tým, že v roku 2017 sa HDP Británie zväčší o 2,4 %.

Briti budú rozhodovať o svojom zotrvaní v Európskej únii. Chceli by ste, aby ostali?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom