Brexit nie je hlúpa hra na vinu, Tusk nahnevane reagoval na premiéra Johnsona

Donald Tusk
Predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: archívne, SITA/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk nahnevane reagoval na britského premiéra Borisa Johnsona a prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter mu odkázal, že brexit nie je „nejaká hlúpa hra na vinu„.

Zároveň sa ho priamo spýtal, kam chce doviesť rýchlo upadajúce rokovania. „Nechcete dohodu, nechcete predĺženie (brexitu), nechcete ho zrušiť, quo vadis?,“ napísal Tusk.

V stávke je budúcnosť Európy

Po tom, ako Downing Street ponúkla extrémne negatívnu reakciu na telefonický rozhovor medzi Johnsonom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, Tusk obratom ostro reagoval, že rozhovory medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou nie sú o rozdelení si viny, ak sa z rozchodu stane chaotický a nákladný odchod bez dohody.

V stávke pritom podľa neho nie je víťazstvo v „nejakej hlúpej hre na vinu, ale budúcnosť Európy a Veľkej Británie a tiež bezpečnosť a záujmy našich ľudí„.

Dohoda je vysoko nepravdepodobná

Úrad britského premiéra vo vyhlásení pre médiá uviedol, že Merkelová Johnsonovi povedala, že „dohoda je vysoko nepravdepodobná„, pokiaľ Severné Írsko nezostane v colnej únii s EÚ, o čom Londýn tvrdí, že nemôže dovoliť.

Ak to predstavuje novo určenú pozíciu, potom to znamená, že dohoda je v zásade nemožná, nie iba nateraz, ale vôbec,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBoris JohnsonDonald Tusk