Brexit zmení počty poslancov v europarlamente, Slovensko bude mať o jeden mandát viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Európska únia
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Európsky parlament v stredu v Štrasburgu schválil úpravu počtu poslancov po odchode Veľkej Británie, Slovensko získa o mandát naviac.

Ako informoval agentúru SITA slovenský europoslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH), zvíťazil názor, že časť mandátov sa prerozdelí medzi existujúce členské krajiny a väčšia časť sa ponechá pre budúce rozširovanie Európskej únie. Slovensko podľa presadeného návrhu bude zastupovať 14 poslancov.

„Som rád, že sme presadili náš návrh Európskej ľudovej strany, aby Slovensko získalo jeden mandát navyše a bude ho zastupovať štrnásť europoslancov. Tiež sa nám podarilo odmietnuť experiment v podobe spoločnej európskej kandidačnej listiny, ktorá by priniesla len právny zmätok a pochybnú legitimitu takto zvolených poslancov. Vnímal som to ako nepodarený pokus o umelé posilňovanie akéhosi európskeho vedomia na úkor národného,“ uviedol Štefanec.

Predsedom Komisie iba celoúniový kandidát

Europarlament je okrem toho pripravený odmietnuť akéhokoľvek nominanta na post predsedu Komisie, ktorý do kampane pred budúcoročnými voľbami do EP nevstúpi ako celoúniový kandidát na tento post.

Poslanci teda vyjadrili opätovnú podporu procesu výberu budúceho šéfa Európskej komisie z takzvaných spitzenkandidátov, ktorých pred voľbami do EP nominujú jednotlivé európske politické strany ako svojich kandidátov na daný post.

Tento postup prvýkrát využili v roku 2014 a viedol k zvoleniu Jeana-Clauda Junckera za predsedu EK. Poslanci EP v tejto súvislosti upozornili, že Európsky parlament odmietne každého nominanta na post predsedu Komisie, ktorý sa o tento post nebude pred voľbami do EP uchádzať ako kandidát európskej politickej strany.

Voľby v roku 2019

Prepojenie výberu šéfa Európskej komisie s výsledkami volieb do Európskeho parlamentu posilňuje podľa poslancov legitimitu oboch inštitúcií. Voľby v roku 2019 budú podľa nich príležitosťou na upevnenie uplatňovania tohto úspešného postupu.

„Je dobré, ak sa legitimita predsedu Európskej komisie zvýši tým, že prejde procesom volieb do Európskeho parlamentu. Na druhej strane nesmieme zabúdať, že Komisia je administratívny orgán a jej prílišné prepolitizovanie nie je cestou k zvyšovaniu jej efektivity,“ uviedol Štefanec.

Podľa europoslanca Pála Csákyho (EPP, SMK) tento krok posilní vplyv EP a proces prípravy legislatívy v EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan ŠtefanecPál Csáky
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópsky parlament