BRIT Awards ovládli Dua Lipa a rapper Stormzy, ale aj podpora boja proti sexuálnemu obťažovaniu

Dua Lipa
Speváčka Dua Lipa, v strede, počas svojho vystúpenia na oceňovaní BRIT Awards. 22. februára 2018 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Tohtoročné udeľovanie BRIT Awards ovládli speváčka Dua Lipa a rapper Stormzy. Mladá umelkyňa albánskeho pôvodu uspela v kategóriách Britská interpretka a Britský prelomový interpret a so svojím víťazstvom v druhej menovanej sa na pódiu podelila aj s jej mladšími súrodencami.

Najlepší britský spevák

Rodáka z Croydonu vyhlásili za najlepšieho britského interpreta a ocenili aj jeho debutovú štúdiovku Gang Signs & Prayer (2017). Obaja interpreti na udeľovaní aj vystúpili, pričom Stormzy počas svojho vystúpenia skritizoval premiérku Theresu Mayovú za riešenie požiaru Grenfell Tower.

Medzi britskými skupinami uspeli Gorillaz. Najlepším singlom sa stala skladba Human od Rag’n’Bone Mana. V kategórii videoklipov triumfoval Harry Styles s videom k singlu Sign of the Times.

V medzinárodných kategóriách uspeli americký rapper Kendrick Lamar, novozélandská speváčka Lorde a skupina Foo Fighters. Eda Sheerana ocenili za globálny úspech. BRIT Award v kategórii Critics‘ Choice, ktorej víťazku oznámili už v decembri, dostala Jorja Smith.

Podpora proti sexuálnemu obťažovaniu

Počas galavečera, ktorý sa konal v londýnskej O2 aréne, vystúpili okrem spomínaných aj Sam Smith, Foo Fighters, Ed Sheeran, Justin Timberlake a Chris Stapleton, Stormzy, Rag’n’Bone Man a Jorja Smith, Rita Ora a Liam Payne či Liam Gallagher, ktorého vystúpenie bolo venované obetiam májového teroristického útoku v Manchestri.

Ceremoniál sa niesol aj v duchu podpory boja proti sexuálnemu obťažovaniu. Osobnosti, ktoré sa na ňom zúčastnili, boli na znak podpory hnutí Time’s Up a Mee Too ozdobené bielymi ružami – živými kvetmi aj odznakmi. Slávnostným večerom sprevádzal herec a komik Jack Whitehall. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Prehľad víťazov a víťaziek BRIT Awards 2018:

Britský interpret: Stormzy
Britská interpretka: Dua Lipa
Britská skupina: Gorillaz
Britský prelomový interpret: Dua Lipa
Britský singel: Rag ‚N‘ Bone Man – Human
Britský album: Stormzy – Gang Signs & Prayer
Britský videoklip: Harry Styles – Sign of the Times
Medzinárodný interpret: Kendrick Lamar
Medzinárodná interpretka: Lorde
Medzinárodná skupina: Foo Fighters
Ocenenie za globálny úspech: Ed Sheeran
Critics‘ Choice Award: Jorja Smith
Britský producent roka: Steve Mac

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dua LipaEd SheeranJustin TimberlakeKendrick LamarLiam GallagherRita OraSam Smith