Brit Awards rozdajú v utorok, najviac šancí má Sheeran

Ed Sheeran
Na čelo britského albumového rebríčka sa vrátil anglický spevák Ed Sheeran s albumom +. Foto: freshtronic.com

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – V utorok 21. februára rozdajú v londýnskej O2 Arene ceny Britského fonografického priemyslu, známe ako Brit Awards. Na podujatí naživo vystúpia Katy Perry, Olly Murs, Bruno Mars, Ed Sheeran, Adele, Noel Gallagher, Coldplay, Rihanna, Blur a Florence and the Machine.

Skupina Blur si prevezme cenu za celoživotný prínos, ktorú v minulosti získali Oasis, Paul McCartney, The Who, U2 alebo Queen. Ceremoniál bude moderovať anglický herec, moderátor a televízny scenárista James Corden.

Najväčšie šance uspieť má v 32. ročníku Brit Awards 20-ročný popový spevák Ed Sheeran. Rodák z Halifaxu je nominovaný v štyroch kategóriách – Britský spevák, Britský album (za štúdiovku +), Britský singel (za skladbu The A Team) a Britský nováčik, kde sú jeho súpermi Anna Calvi, Jessie J, The Vaccines a Emeli Sandé. Posledná menovaná škótska speváčka má už teraz istotu jednej ceny, keď zvíťazila v kategórii Critics‘ Choice.

Londýnčanka Adele, ktorá sa v roku 2011 stala globálnou hviezdou a nedávno ziskom šiestich zlatých gramofónikov triumfovala na Grammy, môže získať tri ceny, rovnako ako Jessie J. Adele je so štúdiovkou 21 nominovaná v kategórii Album roka, kde bude bojovať s Coldplay (Mylo Xyloto), spomínaným Edom Sheeranom, Florence and the Machine (Ceremonials) a PJ Harvey (Let England Shake).

V ďalšej prestížnej kategórii Singel roka je Adele nominovaná s baladou Someone Like You. Okrem nej a Eda Sheerana môžu Brit Award získať aj Example (Changed The Way You Kissed Me), Jessie J a B.o.B (Price Tag), JLS a Dev (She Makes Me Wanna), Military Wives/Gareth Malone (Wherever You Are), Olly Murs a Rizzle Kicks (Heart Skips A Beat), One Direction (What Makes You Beautiful), Pixie Lott (All About Tonight) a The Wanted (Glad You Came).

https://www.youtube.com/watch?v=9alHSFI1tuo

Ďalšími nominovanými v „britských“ kategóriách sú: James Blake, James Morrison, Noel Gallagher’s High Flying Birds, Professor Green, Kate Bush, Laura Marling, Arctic Monkeys, Chase & Status, Elbow a Kasabian.

Cenu pre najlepšiu medzinárodnú sólovú interpretku môže získať Beyoncé, Björk, Feist, Lady Gaga alebo Rihanna. V mužskej kategórii sú nominovaní Aloe Blacc, Bon Iver, Bruno Mars, David Guetta či Ryan Adams.

Aloe Blacc a Bon Iver si vyslúžili nominácie aj v kategórii Medzinárodný nováčik, kde ich dopĺňajú Foster The People, Lana Del Rey a Nicki Minaj.

Ocenenie pre najlepšie medzinárodné duo alebo skupinu si z Londýna môžu odniesť Fleet Foxes, Foo Fighters, Jay-Z a Kanye West, Lady Antebellum či Maroon 5.

Informácie pochádzajú z webovej stránky brits.co.uk.

Prehľad nominácií na Brit Awards za rok 2011

Britský spevák:

Ed Sheeran

James Blake

James Morrison

Noel Gallagher’s High Flying Birds

Professor Green

Britská speváčka:

Adele

Florence and the Machine

Jessie J

Kate Bush

Laura Marling

Britská skupina:

Arctic Monkeys

Chase & Status

Coldplay

Elbow

Kasabian

Britský album:

Adele – 21

Coldplay – Mylo Xyloto

Ed Sheeran – +

Florence and the Machine – Ceremonials

PJ Harvey – Let England Shake

Britský singel:

Adele – Someone Like You

Ed Sheeran – The A Team

Example – Changed The Way You Kissed Me

Jessie J feat. Bob – Price Tag

JLS feat. Dev – She Makes Me Wanna

Military Wives/Gareth Malone – Wherever You Are

Olly Murs feat. Rizzle Kicks – Heart Skips A Beat

One Direction – What Makes You Beautiful

Pixie Lott – All About Tonight

The Wanted – Glad You Came

Britský nováčik:

Anna Calvi

Ed Sheeran

Emeli Sandé

Jessie J

The Vaccines

Medzinárodný sólový interpret:

Aloe Blacc

Bon Iver

Bruno Mars

David Guetta

Ryan Adams

Medzinárodná sólová interpretka:

Beyoncé

Björk

Feist

Lady Gaga

Rihanna

Medzinárodný nováčik:

Aloe Blacc

Bon Iver

Foster The People

Lana Del Rey

Nicki Minaj

Medzinárodná skupina/duo:

Fleet Foxes

Foo Fighters

Jay-Z & Kanye West

Lady Antebellum

Maroon 5

Britský producent:

Paul Epworth

Flood

Ethan Johes

Cena kritikov: Emeli Sandé

Cena za celoživotné dielo: Blur

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bon IverBruno MarsDavid GuettaEd SheeranEmeli SandéJames BlakeJames CordenJessie JKanye WestKate BushKaty PerryLady GagaLana Del ReyNicki MinajNoel GallagherOlly MursPaul McCartney