Aktualizované: Britskí poslanci odmietli návrh Mayovej, ďalšie hlasovanie bude o odklade brexitu

Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 12 marca 21:51

LONDÝN 12. marca (WebNoviny.sk) – Dolná komora britského parlamentu v utorok odmietla aj upravenú verziu dohody o vystúpení krajiny z EÚ, ktorú vyjednala vláda britskej premiérky Theresy Mayovej s európskymi predstaviteľmi. Proti dohode hlasovalo v utorok večer len 242 poslancov, proti ich bolo až 391.

Mayová po hlasovaní povedala, že rozhodnutie britských poslancov „hlboko ľutuje“. Potvrdila, že ďalším krokom bude hlasovanie o tom, či má Británia požiadať o odklad brexitu, ktorý je aktuálne dohodnutý na 29. marca. Toto hlasovanie sa pritom uskutoční v britskom parlamente už v stredu.

Mayová sa ešte v pondelok na stretnutí s Jeanom-Claudeom Junckerom v Štrasburgu snažila vyjednať zmeny v dohode o brexite. Tie, ktoré sa jej však podarilo dohodnúť, v Londýne takmer nikoho neuspokojili. Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že ide o rovnakú dohodu ako bola tá, ktorú poslanci odmietli už v januárovom hlasovaní. Proti dohode sa postavili aj mnohí zástancovia brexitu z Mayovej Konzervatívnej strany, hoci tí so zmluvou nesúhlasia z iných dôvodov ako väčšina laboristov.

Mayová pred hlasovaním poslancom hrozila, že ak za brexit nezahlasujú, možno to bude znamenať, že žiadny brexit nikdy nebude. Premiérka dávala opakovane najavo, že riešenie spočívajúce v odložení brexitu na neskôr sa jej nepáči, pretože by podľa jej slov „mohlo viesť k ďalším mesiacom a rokom sporov“ okolo vystúpenia krajiny z EÚ. „Ak sa vydáme touto cestou, možno nakoniec z EÚ nikdy nevystúpime,“ hrozila premiérka.

Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom výrazná väčšina občanov Veľkej Británie už dlhé mesiace proti odchodu krajiny z únie a mnohí politici preto požadujú opätovné referendum o brexite. To však Mayová striktne odmieta, pretože je podľa nej hlúpe pýtať sa občanov ešte raz na to isté, na čo už raz odpovedali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia