Británia by po Brexite za prístup na trh EÚ musela platiť

Brexit
Prieskum ďalej zistil, že referenda sa určite zúčastní 70 percent zástancov brexitu (pokles o deväť percent) a 61 percent jeho odporcov (pokles o 11 percent). Foto: ilustračné, Thinkstock

PARÍŽ 15. apríla (WebNoviny.sk) – Obhajcovia odchodu Veľkej Británie z Európskej únie sa mýlia, ak si myslia, že môžu uzavrieť obchodnú dohodu so zvyškom EÚ bez príspevkov do rozpočtu bloku. Povedal to v piatok francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron.

Vo videorozhovore pre Financial Times Macron uviedol, že Británia by mohla dosiahnuť podobnú obchodnú dohodu, akú majú Nórsko alebo Švajčiarsko, ale stále by musela prispievať do rozpočtu EÚ a ani potom by automaticky nezískala úplný prístup na spoločný trh.

„Určite môžete opätovne vyrokovať obchodnú dohodu, ale táto obchodná dohoda bude pre Veľkú Britániu menej priaznivá, ako byť súčasťou klubu,“ povedal francúzsky minister hospodárstva pre Financial Times. Poznamenal pritom, že Británia by okrem toho musela čeliť volatilite v období od júnového referenda o Brexite po realizáciu akejkoľvek obchodnej dohody, čo potrvá jeden až dva roky.

Macron, ktorý sa snaží tlačiť na Európsku komisiu, aby uvalila vyššie clá na lacný dovoz čínskej ocele, ďalej povedal, že Británia by ťažko obstála voči Číne sama mimo 28-členného bloku. „Myslíte si, že budete v stave chrániť vaše oceliarske odvetvie zajtra, keď budete sami čeliť Číne?“ položil francúzsky minister rečnícku otázku. „Som naozaj presvedčený, že je oveľa efektívnejšie byť súčasťou EÚ,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron