Británia by sa mala stiahnuť z Afganistanu, tvrdí Ashdown

Vojaci_afganistan
Britskí vojaci na základni v Kábule. Foto: SITA/AP

LONDÝN 16. novembra (WEBNOVINY) – Británia by mala priznať porážku a čo najrýchlejšie stiahnuť všetkých svojich vojakov z Afganistanu, povedal v piatok pre britský denník The Times bývalý líder britskej Liberálno demokratickej strany Paddy Ashdown.

„Všetko, čo môžeme dosiahnuť, sme už dosiahli,“ napísal člen Snemovne lordov. „Jediná racionálna politika je urýchlene aj s našimi spojencami odísť. To je jediný dôvod, pre ktorý by sme mali riskovať ďalšie životy,“ dodal Ashdown.

V Británii narastá tlak na premiéra Davida Camerona, aby stiahol britské vojská ešte pred pôvodným termínom roku 2014.

Ashdown povedal, že je „nad slnko jasné, že sme v Afganistane prehrali a že jediné, čo sa podarilo, bolo vyhnanie al-Kájdy“. Bývalý vojak však dodal, že prehra je politická, nie vojenská.

Britský minister obrany Philip Hammond v septembri povedal, že uvažuje o skoršom stiahnutí britských jednotiek z Afganistanu, ako sa predpokladalo. „Z armády dostávam správy, že by bolo možné stiahnuť ďalších vojakov v roku 2013,“ povedal Hammond pre denník The Guardian. Vláda plánuje stiahnuť svojich 9500 vojakov koncom roku 2014. Ashdown stál na čele Liberálno demokratickej strany v rokoch 1988 až 1999. V rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Philip Hammond