Británia dala zelenú počatiu detí z DNA troch ľudí

Veľká Británia, ako vôbec prvá krajina na svete, povolila počatie detí z DNA troch ľudí. Foto: Thinkstock

VEĽKÁ BRITÁNIA 25. februára (WEBNOVINY) – Snemovňa lordov, horná komora bristkého parlamentu, schválila unikátny zákon. Veľká Británia, ako vôbec prvá krajina na svete, povolila počatie detí z DNA troch ľudí.

Prvé dieťa s takto upravenou DNA by mohlo prísť na svet už v budúcom roku. Zákon, ktorý pootvára dvere ľudskému genetickému inžinierstvu, rozdelil britský parlament na dva póly.

Napriek snahe zablokovať legislatívny proces, horná komora nakoniec zákon väčšinovo schválila. Poslanci v debatách pripomínali aj to, že môžu dať takouto legislatívou zelenú tvorbe detí „na objednávku“.

„Rodičia môžu vidieť, že táto technológia je tu na to, aby im pomohla. Bolo by podľa mňa kruté a zvrátené odmietať túto metódu dlhšie, ako je nevyhnutne nutné,“ citovala britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta BBC.

Britský parlament chce kontroverzným zákonom pomôcť ženám s genetickými chorobami priviesť na svet zdravé dieťa. Upravené dieťa by malo obsahovať DNA dvoch žien a jedného muža. Práve jedna desatina percenta DNA inej ženy, by mala zabrániť prenosu dedičnej choroby z matky na potomka. Zmeny pritom zasiahnu len mitochondriálnu DNA, čo nijako neovplyvní vzhľad dieťaťa.

Tvorba takýchto detí ale nebude automatická. Matky, ktoré by chceli porodiť dieťa s upravenou DNA, budú musieť požiadať o vyjadrenie Britského orgánu pre bioetiku HFEA (Human fertilisation and embryology authority).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom