Británia po vyhostení jej diplomatov z Minska podnikla odvetu a vyhostila bieloruských diplomatov

Dominic Raab
Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. Foto: archívne, Hannah McKay/Pool/AP

Veľká Británia v utorok vyhostila dvoch bieloruských diplomatov v reakcii na obdobný krok Minska. Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo bieloruského veľvyslanca Maxima Jermaloviča, ktorému oznámili rozhodnutie.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab uviedol, že vyhostenie diplomatov dáva bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a jeho vláde na vedomie, že „ich neoprávnené vypovedanie britských diplomatov má následky“.

Neoprávnené vyhostenie

Britskí diplomati, medzi ktorými bol aj obranný atašé, podľa Raaba „oprávnene pozorovali protesty“ vyvolané spochybňovanými bieloruskými prezidentskými voľbami.

Ich vyhostenie označil za „úplne neoprávnené“ a zároveň obvinil Lukašenka, že sa pokúša „skrývať útlak vlastného ľudu“.

„Spojené kráľovstvo bude naďalej žiadať bieloruské úrady, aby prijali zodpovednosť za zmanipulované augustové voľby a pokračujúce používanie násilia na potlačenie bieloruského ľudu,“ uviedol Raab v stanovisku.

Zmanipulované voľby

Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80% hlasov.

Opozícia a niektorí volební pracovníci však tvrdia, že boli zmanipulované. Lukašenko, ktorý odmieta rokovať s opozíciou, trvá na tom, že sa funkcie nevzdá.

Británia vyzvala na vyhlásenie nových volieb a uvalila sankcie na bieloruského lídra a jeho spojencov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoDominic RaabMaxim Jermalovič