Británia pritvrdí, zvýši výcvik ukrajinských ozbrojených síl

Separatisti nasadili tanky, Ukrajina utrpela straty
Vládne sily utrpeli straty v Doneckej a Luhanskej oblasti v rôznych častiach frontovej línie. Obete sú výsledkom ostreľovania proruských separatistov a výbuchov mín. Foto: SITA/AP

BRUSEL 25. júna (WEBNOVINY) – Británia zintenzívni svoj výcvikový program pre ukrajinské ozbrojené sily, ktoré bojujú s proruskými separatistami na východe krajiny.

Do jesene prejde výcvikom takmer tisíc ukrajinských síl

Povedal to v stredu britský minister obrany Michael Fallon s tým, že Londýn vo štvrtok na spoločnom zasadnutí Ukrajiny a NATO oznámi plán na zdvojnásobenie výdavkov na výcvik na približne šesť miliónov libier (8,4 milióna eur).

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Zdvojnásobíme náš výcvik ukrajinských síl. Doteraz prešlo výcvikom asi 650 príslušníkov. Do jesene ich bude takmer tisíc,“ povedal Fallon reportérom v Bruseli. „Už sme ich školili v ošetrovateľstve na bojisku, pechotných zručnostiach, v logistike a taktike spravodajskej činnosti,“ povedal Fallon.

K týmto cieľom pribudne ešte výcvik v oblastiach lekárskej evakuácie, operácií za zimných podmienok a prieskumných zručností, pokračoval.

Vojakov budú školiť v bojových zručnostiach

Na Ukrajine v súčasnosti pôsobí 75 britských inštruktorov, ktorí sú rozmiestnení na šiestich miestach na západe krajiny a tento počet sa s rozšírením programu „trocha“ zvýši, uviedol minister. Podľa jeho slov nie je cieľom Londýna situáciu eskalovať.

Od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny v apríli 2014 tam prišlo o život vyše 6200 ľudí. Fallon povedal, že Británia sa tiež bude podieľať na pokrytí nákladov na 200 bezpečných komunikačných zariadení pre ukrajinskú armádu.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

USA, Kanada a Poľsko tiež poskytujú alebo oznámili, že budú poskytovať výcvik ukrajinskej armáde.

Asi 200 kanadských vojakov bude od augusta do septembra školiť príslušníkov ukrajinskej Národnej gardy v bojových zručnostiach.

Reportérom v Bruseli to na zasadnutí ministrov obrany NATO povedal kanadský minister Jason Kenney. Kanaďania tiež ponúknu výcvik vojenskej polícii a v oblastiach leteckého prieskumu, lekárskej evakuácie a zisťovania rozmiestnenia bômb v improvizovaných podmienkach, ozrejmil Kenney.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom