Británia spúšťa od januára nový vízový systém. Ako bude fungovať?

Zástava, Veľká Británia, Big Ben
Spojené kráľovstvo spustí bodový imigračný systém Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V posledný deň roku 2020 sa skončí voľný pohyb medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Od 1. januára začne Británia uplatňovať bodový imigračný systém, ktorý platí pre občanov krajín EÚ aj mimo nej. Uprednostňovať bude zručnosti a talent jednotlivcov a nie krajinu pôvodu.

Na pobyt v Británii do šiestich mesiacov nebudú potrebné víza. Ak bude chcieť niekto vycestovať za prácou alebo štúdiom, bude musieť splniť osobité požiadavky a prejsť kontrolami, ako napríklad kontrolou kriminality.

Ak už občania EÚ žijú v Británii, môžu sa do 30. júna 2021 prihlásiť do EÚ schémy usadenia, aby mohli žiť v krajine aj po tomto dátume.

Nový bodový systém

Žiadosť bude možné podať na gov.uk, pričom každý bude musieť splniť požadované kritériá a získať dostatočný počet bodov viazaných na konkrétne vízum. Vízové trasy začnú otvárať koncom tohto roka a pokračovať budú aj počas nasledujúceho.

Väčšina osôb bude môcť na vyplnenie spoplatnenej žiadosti využiť aplikáciu pre smartfóny. Niektorí budú musieť navštíviť vízové centrum.

V prípade, ak bude občan chcieť stráviť v Británii viac ako šesť mesiacov, možno bude musieť zaplatiť aj príplatok za imigračnú zdravotnú starostlivosť, vďaka čomu bude môcť využívať britskú Národnú zdravotnú službu (NHS).

Kvalifikovaní pracovníci

Na získanie víza pre kvalifikovaného pracovníka bude žiadateľ musieť preukázať, že má pracovnú ponuku s licenciou úradu – ministerstva vnútra (Home office) na požadovanej úrovni zručností.

Musí doložiť, že má znalosť anglického jazyka na úrovni B1 a že mu sponzor vyplatí príslušnú minimálnu mzdu.

Držiteľmi víza „globálny talent“ sa môžu stať najkvalifikovanejšie osoby bez pracovnej ponuky. Patria sem svetoví lídri v oblasti vedy, humanitných vied, strojárstva, umenia či digitálnych technológií.

Predpokladom je, že obohatia britskú spoločnosť a ekonomiku. Rýchlejší proces schvaľovania bude platiť pre vedcov a výskumníkov.

Zdravotníci a opatrovatelia

Výnimky platia pre zdravotníkov a opatrovateľov. O tieto víza môže zamestnanec požiadať, ak má pracovnú ponuku od NHS, odvetvia sociálnej starostlivosti alebo zamestnávateľov a organizácií, ktoré poskytujú služby NHS, rozpráva po anglicky a spĺňa trasy kvalifikovaných pracovníkov.

V prípade splnenia podmienok môže pricestovať aj so svojou rodinou cez zrýchlený vstup so zníženými poplatkami za žiadosti a vyhradenou podporou počas procesu podávania žiadostí.

Ak získa oprávnenie požiadať o tieto víza, bude oslobodení od povinnosti platiť imigračnú zdravotnú prirážku.

Zdravotníci a zamestnanci v oblasti sociálnej starostlivosti v prvej línii, ktorí nie sú oprávnení uchádzať sa o tieto víza, budú musieť zaplatiť príplatok za imigračnú zdravotnú starostlivosť a budú môcť využiť systém náhrad, v ktorom im platba bude spätne vyplatená.

Študenti a absolventi

Na získanie študentského víza, bude žiadateľ musieť preukázať, že dostal miesto v kurze so študentskou licenciou od ministerstva vnútra, rozpráva, číta, píše a rozumie po anglicky, má dostatok financií na zaplatenie kurzu a že naozaj plánuje v krajine študovať.

Pre záujemcov o štúdium na súkromnej škole od štyroch do 17 rokov budú platiť samostatné podmienky a víza.

Absolventi vysokej školy alebo vyššieho vzdelania v Británii budú môcť požiadať o postgraduálne vízum, pobyt a prácu alebo hľadanie si práce po dobu najviac dvoch rokov po dokončení štúdia. Doktoranti na to budú mať o rok viac času.

Vízum pre absolventov spustia v lete 2021 pre medzinárodných študentov, ktorí mali podporu študentského sponzora s licenciou ministerstva vnútra, ktorý preukázal súlad s dodržiavaním imigračných požiadaviek vlády Spojeného kráľovstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNárodná zdravotná služba (NHS)Veľká Británia