Británia vydala najhľadanejšieho chorvátskeho podnikateľa, podozrivý je z podvodov i korupcie

Ivica Todoric
Pohľad z neďalekého cintorína na rezidenciu, ktorú vlastní najznámejší a najhľadanejší podnikateľ Ivica Todoric, Záhreb, Chorvátsko. Foto: archívne, SITA/AP

ZÁHREB 7. novembra (WebNoviny.sk) – Britské úrady vydali Záhrebu známeho chorvátskeho podnikateľa Ivicu Todoriča, ktorý je v najhľadanejším mužom v Chorvátsku. Chorvátska štátna televízia uviedla, že Todorič nastúpil v stredu v Londýne za policajného doprovodu do lietadla smerujúceho do Záhrebu.

Todorič je v Chorvátsku obvinený v súvislosti s krachom firmy Agrokor, ktorá je najväčšou maloobchodnou sieťou s potravinami na Balkáne. Todorič sa pre podozrenie z korupcie, falšovania účtovníctva a podvodov dostal aj na zoznam najhľadanejších osôb Europolu. Sám tvrdí, že je nevinný. Londýnsky súd v októbri zamietol jeho odvolanie a povolil jeho vydanie do Chorvátska.

Firma Agrokor tvorí približne 15 percent chorvátskeho hrubého domáceho produktu a naprieč Balkánom zamestnáva 60-tisíc ľudí. Zvládnutie jej krachu sa preto stalo celonárodným problémom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Europol