Briti budú podľa obchodnej komory na pokraji recesie

Britská libra
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Britská obchodná komora (BCC) zhoršila prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny v tomto roku na 1,8 % a v budúcom roku na 1 %. Jej predošlá predikcia rátala s tým, že ekonomika krajiny v tomto roku posilní o 2,2 % a v budúcom roku o 2,3 %. V roku 2018 sa ekonomika Británie podľa odhadu BCC zväčší o 1,8 %, pričom predchádzajúca predpoveď rátala s rastom o 2,4 %.

Komora v pondelok uviedla, že dôvodom spomalenia rastu budú slabšie spotrebiteľské výdavky a výrazný pokles investícií. Očakáva sa, že neistota v súvislosti s dlhodobým usporiadaním vzťahov s EÚ utlmí perspektívu ekonomického rastu v rokoch 2016 a 2017, uviedla komora v správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.

Podľa BCC sa posilňovanie hospodárstva prudko spomalí v najbližšom období a medzikvartálny rast v treťom a štvrtom kvartáli tohto roka bude iba na úrovni 0,1 %. Ak sa prognóza komory naplní, rast britskej ekonomiky v budúcom roku bude najslabší od roku 2009. BCC očakáva v tomto roku pokles podnikových investícií v krajine o 2,2 % a v roku 2017 o 3,4 %. „Hoci jednotlivé firmy naďalej hlásia dobré obchodné podmienky, celkový obraz naznačuje prudké spomalenie rastu Veľkej Británie,“ uviedol Adam Marshall, úradujúci generálny riaditeľ BCC.

Komora očakáva, že ekonomika Británie bude na pokraji recesie, ale vyhne sa jej. Predpokladá sa, že oslabenie britskej libry po referende o vystúpení krajiny z Európskej únie pomôže zlepšiť výkon zahraničného obchodu Británie. Zhoršenie predpovede rastu britskej ekonomiky znamená, že v závere prognózovaného obdobia bude HDP krajiny o 43,8 mld. libier (GBP) menší v porovnaní predchádzajúcou predikciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom