Briti chcú zaútočiť na srdce kalifátu Islamského štátu

Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 26. decembra (WebNoviny.sk) – Britské Kráľovské letectvo (RAF) sa pripravuje na mohutnú ofenzívu v Sýrii. Na jar budúceho roka chce zaútočiť na „srdce kalifátu“ teroristickej organizácie Islamský štát (IS); sýrske mesto Rakka. Informoval o tom v nedeľu denník The Telegraph s odvolaním sa na britské armádne zdroje.

Británia podľa nich dúfa, že iracké mesto Mósul bude od militantov oslobodené do jari, čo umožní RAF ofenzívu v Sýrii, kde chce podporiť Sýrske demokratické sily (SDF). Nálety ale budú „oveľa nebezpečnejšie“, pretože vzdušný priestor kontroluje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a jeho ruskí spojenci.

„Rakka je srdcom kalifátu… Zintenzívnime výcvik Sýrskych demokratických síl a taktiež uvidíme reálne zintenzívnenie leteckej podpory zo strany celej koalície ohľadne Rakky. Budeme sa musieť porozprávať aj s Rusmi,“ uviedol pre The Telegraph jeden zo zdrojov.

Rakka je hlavnou baštou IS v Sýrii a de facto metropolou kalifátu, ktorý extrémisti z tejto organizácie vyhlásili pred dvoma rokmi na územiach obsadených v Sýrii a Iraku.

Velitelia a hovorcovia SDF – združenia kurských, arabských a kresťanských milícií bojujúcich proti extrémistickým skupinám na severe Sýrie – ohlásili začiatok dlho očakávanej ofenzívy, ktorej cieľom je dobyť Rakku, 6. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát