Briti objavili najstarší film inšpirovaný Dickensovým dielom

Dickens
Charles Dickens Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Archivárka Britského filmového inštitútu (BFI) pri svojej práci náhodou narazila na minútový film z roku 1901, ktorý je najstarším dochovaným filmom s postavou z diela Charlesa Dickensa.

Bryony Dixon skúmala záznamy o raných čínskych filmoch, keď v katalógu objavila záznam o snímke The Death of Poor Joe (Smrť chudáka Joea) a napadlo jej, že by mohlo ísť o postavu z Dickensovho románu Ponurý dom (1852).

Keďže neočakávala, že by k záznamu z katalógu skutočne našla zachovaný film, bola nálezom v kolekcii filmového inštitútu nadšená. Objavila ho však uložený pod názvom Man Meets Ragged Boy (Muž stretáva otrhaného chlapca) a nesprávne datovaný do roku 1902.

Filmový nález je vo výbornom stave

O výnimočnom náleze informoval BFI v piatok, viac ako mesiac po dvestom výročí Dickensovho narodenia. „Je úžasné nájsť taký vzácny a unikátny film tak tesne po Dickensovej dvestoročnici,“ povedala o náleze Dixon s tým, že film sa nielenže zachoval a je najstarším dickensovským filmom, ale vyzerá úžasne a je vo výbornom stave.

Dickens, ktorý napísal literárne klasiky ako Oliver Twist (1838), Život a dobrodružstvá Nicholasa Nicklebyho (1838) alebo Veľké nádeje (1861), je jedným z najuctievanejších anglických spisovateľov a tiež patrí k najčastejšie adaptovaným autorom. Dosiaľ bol pritom najstarším zachovaným filmovým spracovaním Dickensa Scrooge or Marley’s Ghost (Scrooge alebo Marleyho duch) z novembra 1901. Táto 11-minútová snímka ale naďalej zostáva najstaršou priamou adaptáciou jeho diela.

Hlavnou postavou je chudobný zametač

Snímka The Death of Poor Joe by mala byť prácou britského filmového priekopníka Georgea Alberta Smitha a pravdepodobne ju nakrútili pred marcom 1901 v Brightone. Zobrazuje Dickensovho Joa, chudobného zametača ulíc z Ponurého domu, ako v noci v snehovej búrke zamrzne so svojou metlou pri múre cintorína. Prichádza k nemu nočný strážnik a zachytí ho ako umierajúc padá na zem.

Pokúša sa mu pomôcť, no je neskoro. Joa, ktorého v katalógu nazvali Joe, si zahrala manželka G.A. Smitha Laura Bayley. Podľa BFI môže byť film inšpirovaný nielen Dickensom, ale aj Dievčatkom so zápalkami (1845) Hansa Christiana Andersena, ktoré zobrazuje dieťa umierajúce v snehu. BFI dostal film v roku 1954 od zberateľa z Brightonu, ktorý Smitha poznal.

The Death of Poor Joe sa chystajú 9. a 23. marca premietať v londýnskom BFI Southbank v rámci osláv 200. výročia Dickensovho narodenia ako špeciálny prídavok prezentácie krátkych filmov spred roku 1914. Organizácia tiež plánuje jeho vydanie na DVD.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webovej stránky bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles Dickens