Briti odhalili totožnosť pilota, ktorý mal zhodiť sarin na civilistov v meste Chán Šajchún

Sýria
Rakvy s obeťami chemického útoku v meste Chán Šajchún. Foto: SITA/AP

LONDÝN 10. marca (WebNoviny.sk) – Pilot, ktorý mal minulý týždeň zhodiť na sýrske mesto Chán Šajchún sarin a zabiť najmenej 87 ľudí, je sýrsky generál Muhammad Hasúrí, uviedol britský denník The Times.

Denník sa odvoláva na fotografiu, ktorú zverejnil na Twitteri poslanec z Aleppa Farís Šihábí, rešpektovaný príslušník Asadovho režimu.

Snímka zachytáva, ako náčelník štábu sýrskej armády generál Alí Abdalláh Ajúb gratuluje Hasúrímu – podľa Šihábího za „zničenie zbraňových zariadení al-Káidy v Chán Šajchúne“.

Podľa denníka je Hasúrí skúseným veliteľom letky, ktorý chemický útok neviedol po prvý raz. Je príslušníkom alavitskej menšiny rovnako ako sýrsky prezident Bašár Asad.

Sýrska vláda tvrdí, že nepoužila chemické zbrane. Vinu pripísala povstalcom, ktorí podľa nej zhromažďujú a skladujú smrtiace chemikálie. Podľa ruského ministerstva obrany sa jedovaté látky uvoľnili do ovzdušia, keď sýrske lietadlá pri nálete zasiahli sklad chemických zbraní a munície v povstaleckej továrni na východnom okraji Chán Šajchúnu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár Asad