Briti varujú občanov, útoky v Tunisku sa môžu opakovať

Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí
Na pláži pred jedným z hotelov v blízkosti tuniského mesta Súsa sa odohrala streľba. Útok si vyžiadal desiatky obetí, medzi ktorými je aj najmenej jeden útočník. Foto: SITA/AP

Londýn 28. júna (WEBNOVINY) – Británia v nedeľu varovala, že Tunisku hrozia ďalšie teroristické útoky na turistická letoviska podobné tomu, aký sa v piatok odohral na hotelovej pláži v meste Sousse (Súsa). Atentátnik tam zastrelil 38 ľudí a ďalších 39 ich utrpelo zranenia. Medzi identifikovanými obeťami sú aj 15 britskí občania. Britské úrady v sobotu pripustili, že počet britských obetí útoku sa ešte môže zvýšiť.

Krízový štáb Cobra opäť zasadne

Teroristické útoky môžu v Tunisku páchať „jednotlivci, o ktorých úrady nemajú informácie a ktorí prostredníctvom sociálnych sietí k útokom inšpirovali teroristické skupiny,“ upozornilo britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré v nedeľu aktualizovalo svoje odporúčanie pre britských občanov cestujúcich do Tuniska. Neodporúča im vydávať sa v ňom najmä na cesty do blízkosti hraníc s Alžírskom a Líbyou, ani do národného parku v pohorí Džabal aš-Šánabí, ktoré je uzavretou vojenskou zónou a je považované za baštu islamistov.

Obrazom:Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí

V Londýne v nedeľu opäť zasadne vládny krízový štát Cobra. Cieľom schôdzky je dohodnúť sa na primeranej reakcii Británie na udalosti v Tunisku. Britská ministerka vnútra Theresa Mayová pripustila, že väčšinu obetí útoku v Sousse budú zrejme tvoriť Briti, ale vyhlásila, že Británia zatiaľ nemá dôkazy, že by sa strelec zameriaval práve na britských občanov.

Hrozba útokov je v Británii na druhom stupni

Mayová uviedla, že hrozba teroristického útoku v Británii je momentálne na druhom stupni, čo znamená, že útok je vysoko pravdepodobný. Poukázala na to, že v posledných mesiacoch sa podarilo odhaliť viacero sprisahaní, ktorých cieľom bolo spáchať atentát na území Británie.

Nedeľné vydania britských denníkov citovali britských ministrov obrany a zahraničných vecí Michaela Fallona a Philipa Hammonda, ktorí konštatovali, že teroristický útok v Tunisku bude mať vplyv na obrannú a bezpečnostnú stratégiu Británie a prispeje aj k odhodlaniu Londýna bojovať proti islamskému extrémizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová