Britská premiérka podľa vlastného zdroja navrhne Európskej únii dvojročné prechodné obdobie

Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: SITA/AP.

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová podľa vládneho zdroja navrhne Európskej únii prechodné obdobie trvajúce do dvoch rokov.

Očakáva sa tiež, že vo svojom piatkovom prejave o brexite vo Florencii Mayová predloží ponuku na plnenie britských záväzkov potenciálne do sumy 20 mld. eur počas dvoch rokov.

Obchodné dohody

Informoval o tom britský portál bbc. com. Vládny zdroj uviedol, že zámerom Londýna je potenciálne platby podmieniť pokračujúcim prístupom na jednotný trh a určitou formou colnej únie, čo Británii umožní počas prechodného obdobia uzavrieť vlastné obchodné dohody.

Podľa portálu bbc.com sa očakáva sa, že Mayová zopakuje tvrdenie, podľa ktorého sa Veľká Británia bude po brexite usilovať o svoju vlastnú na mieru šitú obchodnú dohodu so zostávajúcimi členmi EÚ.

Európsky hospodársky priestor

Preto pravdepodobne vylúči snahu o takú dohodu o voľnom obchode, akú má s Európskou úniou Kanada, aj usporiadanie vzťahov podobajúce sa Európskemu hospodárskemu priestoru, v rámci ktorého krajiny majú úplný prístup na jednotný trh, ale musia akceptovať slobodu pohybu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová
Firmy a inštitúcie BBC The British Broadcasting Corporation