Za útok v Londýne je zodpovedný Khalid Masood, v minulosti ho vyšetrovala tajná služba

Útok v Londýne
Stefan Rousseau/PA via AP

LONDÝN 23. marca (WebNoviny.sk) – Britská polícia vo štvrtok oznámila, že podľa jej presvedčenia je za stredajší teroristický útok v Londýne zodpovedný Khalid Masood (52). Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC aj svetová agentúra DPA.

Útočník bol už odsúdený

Masood sa narodil v juhovýchodnom Anglicku a v poslednom čase žil v grófstve West Midlands v strednom Anglicku. Svojho času ho pre napojenie na extrémistov vyšetrovala aj britská spravodajská služba MI5. Povedala to vo štvrtok na pôde Dolnej snemovne parlamentu britská premiérka Theresa Mayová. Podľa Mayovej išlo o „okrajovú postavu“, ale tajná služba sa s ňou v ostatnom čase už nezaoberala.

Podľa polície Masood používal množstvo falošných mien, v súčasnosti nebol vyšetrovaný a „neexistovali vopred žiadne spravodajské informácie o tom, že má v úmysle podniknúť teroristický útok„. V minulosti ho zatkli za napadnutie, držbu útočných zbraní a narušovanie verejného poriadku. Prvýkrát ho odsúdili v novembri 1983 za trestný čin spôsobenia ujmy a naposledy v decembri 2003 za držbu noža.

Mayová informovala, že medzi dovedna 29 osobami, ktoré pri útoku utrpeli zranenia je 12 Britov, tri deti z Francúzska, dvaja Rumuni, štyria Juhokórejčania, dvaja Gréci, a po jednom občanovi Nemecka, Poľska, Írska, Číny, Talianska a Spojených štátov.

Stredajší teroristický čin bol podľa premiérky „snahou umlčať našu demokraciu“. Najlepšou odpoveďou na tekéto činy „nie sú slová politikov, ale každodenné činy obyčajných ľudí“.

Auto mal požičané od firmy Enterprise

Útočník v stredu na londýnskom Westminsterskom moste použil automobil značky Hyundai, ktorý si požičal od firmy Enterprise v meste Solihull neďaleko Birminghamu. S odvolaním sa na vyhlásenie samotnej firmy o tom informovala stanica Sky News.

„Môžeme potvrdiť, že auto použité pri včerajšom tragickom útoku v Londýne bolo jedným z našich. Náš zamestnanec identifikoval vozidlo podľa poznávacej značky po tom, ako ho zbadal na obrázku na internete. Podrobili sme to ešte ďalšej kontrole, aby sme (toto tvrdenie) overili, a okamžite sme skontaktovali úrady,“ uviedla dnes firma Enterprise vo vyhlásení. „S úradmi plne spolupracujeme a budeme im pri vyšetrovaní poskytovať všetku pomoc, ktorá je v našich silách. V myšlienkach sme s obeťami tejto hroznej tragédie,“ dodala.

Útočník najprv autom narazil do ľudí na chodníku a následne nožom dobodal policajta hliadkujúceho pred sídlom britského parlamentu. Policajti ho postrelili, neskôr svojim zraneniam podľahol. Okrem neho pri čine zahynuli traja ľudia vrátane dobodaného policajta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Khalid MasoodTheresa Mayová