Britská speváčka Joss Stone oslávi štvrťstoročie

Joss stone
Britská speváčka Joss Stone Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Anglická soulová speváčka a herečka Joss Stone oslávi v stredu 11. apríla 25. narodeniny. Držiteľka Grammy sa stala známou už po vydaní svojej prvej štúdiovky The Soul Sessions v roku 2003, keď mala iba 16 rokov.

Joss Stone sa narodila 11. apríla 1987 v anglickom Doveri ako Jocelyn Eve Stoker. Na svet prišla ako tretie zo štyroch detí Richarda a Wendy Stokerovcov. Jej otec vlastní spoločnosť obchodujúcu s ovocím a orechmi, matka bola do roku 2004 jej manažérkou.

Joss Stone absolvovala svoje prvé vystúpenie už počas štúdia na Uffculme Comprehensive School, kde zaspievala coververziu skladby Reet Petite od Jackieho Wilsona. Školskú dochádzku však ukončila predčasne ako 16-ročná pre problémy s dyslexiou.

V detstve počúvala množstvo interpretov vrátane Dusty Springfield a Arethy Franklin. „Prvý album, ktorý som vlastnila, bol Greatest Hits od Arethy Franklin. Videla som v televízii reklamu, v ktorej boli úryvky jej piesní. Netušila som, o koho ide, mala som len desať rokov alebo tak. Páčilo sa mi to, a tak som sa opýtala mamy, či by som ten album mohla dostať na Vianoce.“

Speváčka, ktorá sa v roku 2001 ako 13-ročná prihlásila do talentovej šou Star for a Night, na konkurze zaspievala práve skladbu Arethy Franklin (You Make Me Feel Like) A Natural Woman a tiež It’s Not Right But It’s Okay od Whitney Houston. Postúpila do hlavnej súťaže, ktorú neskôr aj vyhrala.

https://www.youtube.com/watch?v=c2wqETaIo4s

Uspela tiež v ďalšej televíznej súťaži Steps to the Stars a potom účinkovala v charitatívnom programe, kde zaujala producentov Andyho Deana a Bena Wolfa, známych ako Boilerhouse Boys. Práve oni v decembri 2001 kontaktovali Stevea Greenberga, zakladateľa amerického vydavateľstva S-Curve Records, ktorému o Stone povedali, že je to „tá najlepšia britská speváčka, akú kedy počuli“.

Začiatkom nasledujúceho roka Greenberg pozval Stone do New Yorku, aby si ju vypočul naživo. Mladá speváčka mu zaspievala tri klasické soulové piesne – (Sittin‘ On) The Dock of the Bay od Ottisa Reddinga, Midnight Train to Georgia od Gladys Knight & the Pips a spomínanú (You Make Me Feel Like) A Natural Woman. Greenberga svojím výkonom presvedčila a podpísal s ňou kontrakt.

Krátko po podpísaní zmluvy sa Stone znova vrátila do USA, aby tam nahrala debutový album The Soul Sessions. Obsahuje coververzie málo známych piesní od interpretov ako Aretha Franklin, Laura Lee, Bettye Swann alebo The White Stripes.

Na nahrávke spolupracovali hudobníci ako Angie Stone, Benny Latimore, Little Beaver, Timmy Thomas alebo Questlove z The Roots. Album sa dostal do predaja 16. septembra 2003, mal priaznivé kritiky a darilo sa mu aj komerčne. Vo Veľkej Británii sa dostal na štvrtú priečku UK Chartu a speváčka s ním nakoniec vo svojej rodnej krajine získala trojnásobnú platinovú platňu.

Druhú štúdiovku Mind Body & Soul vydala Stone takmer presne rok po debute, 15. septembra 2004. Nahrávka už obsahovala jej vlastné skladby, speváčka ju preto označila za svoj skutočný debut. Album sa hneď po vydaní umiestnil na prvej priečke UK Chartu a Stone s ním vytvorila nový rekord, keď sa stala vôbec najmladšou interpretkou na čele britského albumového rebríčka. Pred ňou bola držiteľkou tohto rekordu Avril Lavigne.

Rovnako ako s The Soul Sessions aj s Mind Body & Soul získala vo Veľkej Británii trojnásobnú platinu. V tom istom roku sa tiež zúčastnila na charitatívnom projekte Band Aid 20, v rámci ktorého spolu s hudobníkmi ako napríklad Bono, Chris Martin, Paul McCartney alebo Thom Yorke nanovo nahrala skladbu Do They Know It’s Christmas?. Výťažok z predaja singla, ktorý sa toho roku stal najpredávanejším vo Veľkej Británii, išiel na pomoc obyvateľom sudánskeho regiónu Darfúr.

Tretí album Introducing Joss Stone vyšiel 9. marca 2007. Producentsky sa

SuperHeavy
Foto: SITA/AP

na ňom podieľal Raphael Saadiq a ako hostia sa na ňom objavili Lauryn Hill a Common. Nahrávka síce nedosiahla taký úspech ako jej prvé dva albumy, v americkom rebríčku Billboard 200 však debutovala na druhom mieste, čo je pre Stone zatiaľ najlepšie umiestnenie v USA.

O dva roky neskôr nasledovala štúdiovka Colour Me Free!, ktorú nahrala asi za týždeň začiatkom roku 2008, album však pre problémy s vydavateľstvom EMI vyšiel až 20. októbra 2009. Vlani si svoju diskografiu rozšírila o štúdiovku LP1 a kompiláciu The Best of Joss Stone 2003 – 2009. Album LP1 nahrala za šesť dní v Nashville, väčšinu skladieb napísala so spoluzakladateľom Eurythmics Davidom Stewartom.

V roku 2011 sa tiež stala členkou superskupiny SuperHeavy, ktorú okrem nej tvoria Mick Jagger, Damian Marley, A. R. Rahman a spomínaný Dave Stewart. Pätica debutovala eponymným albumom, ktorý vyšiel 19. septembra.

Stone má na svojom konte zatiaľ päť nominácií na Grammy, prestížne ocenenie však získala iba v roku 2007 spolu s Johnom Legendom a Vanom Huntom za coververziu skladby Family Affair od Sly & The Family Stone. Okrem toho získala dve Brit Awards, Capital FM Award a Game Audio Network Guild Award.

Joss Stone sa venuje tiež herectvu, zahrala si napríklad vo fantasy snímke Eragon (2006) alebo v historickom seriáli Tudorovci: Sex, moc a intrigy (2007 – 2010), v ktorého tretej a štvrtej sezóne stvárnila Annu Klévsku, štvrtú manželku anglického kráľa Henricha VIII.

Vlani v júni sa Stone pokúsili uniesť dvaja muži z Manchestru, ktorých policajti objavili neďaleko jej domu v Cullomptone. Kevin Liverpool a Junior Bradshaw mali v pláne speváčku pravdepodobne aj zavraždiť, pretože policajti medzi ich vecami našli samurajský meč, nože, vrece na mŕtvoly, kladivo, rukavice, kukly a odkaz s textom „Nájdi rieku, do ktorej ju hodíme“.

Speváčka neskôr o incidente povedala, že sa dá brať aj ako kompliment. „Myslím si, že je to trochu šialené, ale dalo by sa to považovať aj za kompliment. Neviem síce ako, ale premýšľam nad tým. Je to ďalší príbeh, ktorý môžem pridať do zoznamu vecí, ktoré sa mi stali. Môj život je vďaka tomu omnoho zaujímavejší,“ uviedla vtedy Stone.

Informácie pochádzajú z webstránok www.jossstone.com, www.allmusic.com, en.wikipedia.org, www.imdb.com a a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aretha FranklinAvril LavigneChris MartinJoss StoneLauryn HillMick JaggerPaul McCartneyThom YorkeWhitney Houston