Britská vláda dala zelenú predaju FC Chelsea, Abramovič z transakcie neuvidí ani jediné euro

Roman Abramovich
Roman Abramovič definitívne prišiel o svoj klub FC Chelsea. Foto: SITA/AP

Vláda Spojeného kráľovstva odobrila možnosť predaja anglického futbalového klubu FC Chelsea konzorciu záujemcov na čele so spoluvlastníkom bejzbalového klubu Los Angeles Dodgers Toddom Boehlym. Ak sa túto transakciu za 2,5 miliardy libier podarí zrealizovať, bude to najlukratívnejší obchod v histórii športu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Abramovič neuvidí z predaja ani euro

Britská vláda vydala licenciu povoľujúcu predaj, pretože je presvedčená, že to „neprospeje Romanovi Abramovičovi ani žiadnemu inému sankcionovanému jednotlivcovi“. Doterajšia licencia, ktorá londýnskemu klubu umožňovala vykonávať svoju obchodnú činnosť, vyprší 31. mája.

„Vzhľadom na sankcie, ktoré sme uvalili na tých, ktorí sú spojení s Putinom a krvavou inváziou na Ukrajinu, dlhodobú budúcnosť klubu možno zabezpečiť len pod novým vlastníkom,“ povedala britská ministerka kultúry Nadine Dorriesová.

Predajom klubu sa tak po devätnástich rokoch v organizácii „The Blues“ skončí éra Rusa Romana Abramoviča. Ten však z predaja neuvidí ani libru a všetky financie poputujú na pomoc obetiam vojny na území Ukrajiny.

Tú v závere februára rozpútali Rusi s pomocou Bielorusov, preto musel Abramovič pristúpiť k predaju klubu. Rus sa totiž ocitol na sankčnom zozname, Chelsea má zmrazené aktíva a funguje v obmedzenom režime. Náklady A-tímu na zápasy u súperov nesmú presiahnuť v prepočte 24-tisíc eur.

Výťažok pôjde na charitu

„Výťažok z predaja bude uložený na zmrazený bankový účet v Spojenom kráľovstve s úmyslom venovať 100 percent na charitatívne účely, ako potvrdil Roman Abramovič,“ uviedol nedávno londýnsky klub v tlačovom vyhlásení.

Potvrdila to aj ministerka Dorriesová: „Sme spokojní, že výťažok z predaja nebude v prospech Romana Abramoviča ani iných sankcionovaných osôb.“

Súčasťou spomenutého konzorcia je aj švajčiarsky boháč Hansjörg Wyss či Mark Walter, ktorý je rovnako ako Boehly súčasťou vlastníckej štruktúry LA Dodgers. Boehly tiež vlastní menšinové podiely v basketbalových tímoch Los Angeles Lakers a Los Angeles Sparks.

Noví vlastníci plánujú investovať ďalších 1,75 miliardy libier (cca 2 miliardy eur) do rozvoja klubu. Okrem rekonštrukcie Stamford Bridge chcú podporiť aj mládežnícku akadémiu a ženský tím. Pod Romanom Abramovičom získala Chelsea za 19 rokov spolu 21 trofejí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Abramovič
Firmy a inštitúcie FC Chelsea