Britská vláda hlási vyslanie stíhačiek k ruským bombardérom

Stíhačka
Foto: SITA/AP

LONDÝN 14. apríla (WEBNOVINY) – Britské vzdušné sily v utorok použili svoje stíhačky na takzvané zachytenie dvoch ruských bombardérov dlhého doletu, ktoré sa pohybovali blízko vzdušného priestoru krajiny. Podľa vyhlásenia hovorkyne ministerstva obrany lietadlá „eskortovali v britskej záujmovej oblasti“, rezort však nezverejnil, kde presne ruské stroje zachytili.

Stíhačky typu Typhoon vzlietli zo škótskej základne Lossiemouth. Udalosť sa odohrala v čase, keď sa pri pobreží Škótska konajú cvičenia za účasti 50 vojnových lodí a ponoriek a 13 tisícov vojakov zo 14 krajín. Britániu navyše o tri týždne čakajú napínavé voľby, v ktorých bude hrať úlohu aj obranná politika.

Vyslanie stíhačiek k strojom ruského vojenského letectva Londýn hlásil aj v druhej polovici februára. Pri januárovom prelete bombardérov ponad Lamanšský prieliv museli Briti odkloniť civilné lietadlo, na čo požadovali vysvetlenie od ruského veľvyslanca v Londýne. Podobné prípady sú v krajinách NATO častejšie od minuloročného nárastu napätia vo vzťahoch s Ruskom pre krízu na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom