Britská vláda nemá žiadny plán brexitu, naznačujú dokumeny

Theresa Mayová
Foto: SITA/AP

LONDÝN 15. novembra (WebNoviny.sk) – Britská vláda nemá komplexný plán na opustenie Európskej únie a kabinet pravdepodobne ešte pol roka nebude mať vypracovanú rokovaciu stratégiu, vyplýva z vládneho obežníka, z ktorého v utorok citovala spravodajská televízia BBC.

Na príčine sú vnútorné rozpory

Dokument, ktorý získal denník Times, obsahuje varovanie, že vláda v súčasnosti pracuje na 500 projektoch súvisiacich s brexitom, na ktorých realizáciu by mohla potrebovať až 30.000 nových pracovníkov. Spoločná stratégia odchodu Británie z EÚ však zatiaľ neexistuje, a to v dôsledku „rozporov medzi jednotlivými členmi vlády“, uvádza sa v dokumente.

Z vládneho obežníka nazvaného „Aktuálny stav brexitu“ zo 7. novembra ďalej vyplýva, že bude trvať ďalších šesť mesiacov, kým vláda presne stanoví, čo chce brexitom dosiahnuť a dohodne sa na jeho prioritách. Na príčine môžu byť podľa zverejneného dokumentu aj rozpory medzi ministrom zahraničných vecí Borisom Johnsonom, ministrom povereným rokovaniami o brexite Davidom Davisom a ministrom medzinárodného obchodu Liamom Foxom na jednej strane a ministrom financií Philipom Hammondom a jeho kolegom z rezortu obchodu Gregom Clarkom na strane druhej.

Chýba aj dostatok pracovníkov

Vláda tiež podľa dokumentu nemá na rýchle zabezpečenie brexitu dostatok pracovníkov, pričom jednotlivé ministerstvá si vypracúvajú vlastné plány, v dôsledku čoho je v súčasnosti rozbehnutých „viac ako 500 projektov“ súvisiacich s brexitom.

Na zvládnutie takejto pracovnej záťaže by podľa zverejneného obežníka bolo nutné prijať do zamestnania ďalších 30.000 štátnych zamestnancov, na ktorých však zatiaľ nie sú vyčlenené finančné prostriedky. Britská premiérka Theresa Mayová však napriek tomu opakovane vyhlásila, že do konca marca iniciuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne začne dva roky trvajúci proces odchodu Británie z EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová