Britská vláda rozšíri práva pre prisťahovalcov z Hongkongu, budú môcť požiadať o občianstvo

Hongkong, koloniálna vlajka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Veľká Británia rozšíri práva pre prisťahovalcov z Hongkongu. Premiér Boris Johnson oznámil, že takmer tri milióny spôsobilých Hongkončanov dostanú šancu usadiť sa v Spojenom kráľovstve a napokon požiadať o občianstvo.

Britská vláda tak reaguje na nový bezpečnostný zákon, ktorý v čínskej poloautonómnej oblasti a niekdajšej britskej kolónii zaviedla centrálna vláda v Pekingu.

Približne 350-tisíc držiteľov britských pasov a ďalších 2,6 milióna spôsobilých Hongkončanov bude môcť prísť do Veľkej Británie na päť rokov, pričom budú mať právo na prácu a štúdium a napokon požiadať o povolenie na trvalý pobyt. Po ďalšom roku budú môcť požiadať o občianstvo.

Jednoduchý proces žiadostí

Držitelia pasov pre občanov britských zámorských území z Hongkongu majú v súčasnosti obmedzené práva a do Veľkej Británie môžu cestovať bez víz len na šesť mesiacov.

Britský minister zahraničia Dominic Raab informoval poslancov, že počet a kvóty v tejto súvislosti nebudú obmedzené a proces podávania žiadostí bude jednoduchý.

Johnson sa v súvislosti s utorkovým prijatím spomínaného zákona vyjadril, že je „jasným a vážnym“ porušením právne záväznej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Čínou z roku 1985, ktorá stanovuje, ochranu určitých slobôd Hongkongu po dobu 50 rokov po tom, ako Čína v roku 1997 prevzala Hongkong pod svoju správu.

„Porušuje vysokú mieru autonómie Hongkongu a ohrozuje slobody a práva chránené spoločným vyhlásením,“ vyjadril sa britský premiér.

Hrozia doživotné tresty

Nový zákon, ktorý začal platiť v utorok v noci, zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú činnosť a terorizmus a okrem iného stanovuje aj doživotné tresty.

Na základe legislatívy už hongkonská polícia zatkla niekoľko ľudí, medzi nimi i muža, ktorý niesol vlajku vyzývajúcu na samostatnosť.

Na niektorých demonštrantov, ktorí si pripomínali 23. výročie odovzdania Hongkongu spod britskej správy pod správu Číny, polícia použila slzný plyn.

Podľa kritikov zákon v Hongkongu ukončuje princíp „jedna krajina, dva systémy“, ktorý vyplýva zo zmienenej dohody. Čína kritiku odmieta a tvrdí, že sú to vnútorné záležitosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonDominic Raab