Aktualizované: Britská vláda schválila návrh dohody o brexite, Mayová ju označila za najlepšiu pre krajinu

Theresa Mayová, brexit, Európska únia
Britská premiérka Theresa Mayová Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 14. novembra 22:45

LONDÝN 14. novembra (WebNoviny.sk) – Britská vláda v stredu po náročnom, viac ako päťhodinovom rokovaní schválila dohodu o podobe vystúpenia krajiny z Európskej únie (EÚ), na ktorej sa v utorok po mesiacoch tvrdých vyjednávaní dohodli britskí a európski predstavitelia. Ako Mayová oznámila novinárom, schválenie dohody o brexite je „kolektívnym rozhodnutím“ vlády.

Premiérka Theresa Mayová predstúpila pred novinárov po vyše piatich hodinách rokovaní, kde podotkla, že predbežný návrh dohody o brexite naplní výsledky referenda o členstve v Európskej únii a označila ho za „rozhodujúci krok, ktorý nám umožní ísť ďalej a finalizovať dohodu v ďalších dňoch,“ cituje BBC.

Ďalej sa tiež vyjadrila, že je to podľa nej „najlepšia dohoda, akú pre Spojené kráľovstvo mohla vyrokovať“. Rozhodnutie vlády však bude predmetom dôkladného skúmania, a preto si myslí, že „nasledujúce dni budú ťažké“.

Čaká sa na schválenie parlamentmi

Briti si v minuloročnom referende síce tesným rozdielom odhlasovali vystúpenie z EÚ, no podľa najnovších prieskumov je už väčšina Britov za zotrvanie v európskom bloku. V posledných týždňoch preto v Británii silnelo volanie po novom referende, to však Mayová striktne odmietla s tým, že voliči sa už raz vyjadrili a nemá zmysel sa ich pýtať znova.

Dohodu medzi Londýnom a EÚ o brexite musia ešte schváliť parlamenty všetkých zostávajúcich 27 členských krajín EÚ, a tiež Európsky parlament a britský parlament. V tom môže dohoda čeliť spoločnému odporu zástancov „tvrdého brexitu“ a odporcov brexitu ako takého, teda poslancov, ktorí si prajú zotrvanie krajiny v únii. Ako píše agentúra Associated Press, hoci by malo ísť len o dočasné opatrenie, mnohí britskí zástancovia „tvrdého brexitu“ sa obávajú toho, že zostane v platnosti už natrvalo.

To, že sa tieto dva tábory pri hlasovaní spoja a zabezpečia dostatok hlasov proti dohode, je zároveň podľa všetkého poslednou šancou na prípadné zvrátenie vystúpenia Veľkej Británie z EÚ.

Schválenie dohody o brexite podľa Mayovej znamená, že moc sa navráti do rúk občanom krajiny. „Veľká Británia opätovne prevezme kontrolu nad našimi hranicami, našimi zákonmi a našimi peniazmi, a tiež bude ochraňovať naše pracovné miesta, bezpečnosť a integritu Spojeného kráľovstva,“ vyhlásila Mayová. Konkrétna podoba 500-stranovej dohody medzi úniou a Britániou zatiaľ známa nie je, podľa niektorých médií sa so zverejnením detailov dohody čakalo práve na jej odsúhlasenie britskou vládou.

Otázka írskych hraníc

Ako uviedla BBC, proti dohode hlasovalo približne desať poslancov, z členov Konzervatívnej strany to boli napríklad Jeremy Hunt či Andrea Leadsom. Dominic Raab, britský minister pre brexit, podľa jeho slov túto dohodu prijal „s ťažkým srdcom“.

Kľúčovým bolo vyjadrenie írskeho premiéra Lea Varadkara, ktorý na rokovanie reagoval slovami, že „premiérka docielila uspokojivého výsledku vo všetkých prioritách Írska“ . Ďalej je rád a víta záväzok Veľkej Británie v snahe udržať „mostík“ v oblasti obchodovania na trhoch Európskej únie. Nakoniec dodal, že „aj keď víta vývoj udalostí, brexit nie je našou politikou a je to niečo, čo ľutujeme, avšak rešpektujeme voľbu ľudí v Spojenom kráľovstve“. 

Po schválení dohody britskou vládou by mal v krátkej dobe nasledovať summit EÚ, na ktorom sa Londýn a zostávajúce členské krajiny únie dohodnú o posledných podrobnostiach súvisiacich s brexitom. Termín summitu ešte oficiálne potvrdený nie je, podľa írskeho premiéra Lea Varadkara by to však mal byť 25. november.

Viac k summitu a k rozhodnutiu Veľkej Británie by mali povedať vo štvrtok ráno na spoločnej tlačovej konferencii v Bruseli predseda Európskej rady Donald Tusk a európsky vyjednávač o brexite Michel Barnier.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominic RaabDonald TuskJeremy HuntMichel BarnierTheresa Mayová