Britské nezávislé filmové ceny ovládla dramédia Pride

Kamera, film
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Na nedeľnom udeľovaní British Independent Film Awards (BIFA) dominovala dramédia Pride režiséra Matthewa Warchusa, ktorá zo siedmich nominácií premenila na víťazstvo tri. Snímku o skupine LGBT aktivistov, ktorí v roku 1984 finančne pomohli rodinám počas štrajku baníkov, vyhlásili za najlepší britský nezávislý film a taktiež zvíťazila v kategóriách Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Imelda Staunton) a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Andrew Scott).

„Z celej krajiny dostávame správy, že ľudia v hľadisku vstávajú a tlieskajú. To sa naozaj v britských kinách nestáva často. Je to jednoducho výnimočné. Je to skutočná pocta pôvodnému materiálu,“ vyhlásil Warchus pri preberaní ceny.

Snímka Frank získala dve trofeje

Dráma ’71, ktorá mala až deväť nominácií, získala napokon iba jednu cenu, a to pre režiséra Yanna Demangea. Dve trofeje si odniesla snímka Frank, ktorá zvíťazila v kategóriách Najlepší scenár (Jon Ronson a Peter Straughan) a Najlepší technický výkon (Stephen Rennicks – hudba). Cenu pre najlepšieho herca získal Brendan Gleeson za film Kalvária, medzi herečkami triumfovala Gugu Mbatha-Raw za výkon v snímke Belle.

Špeciálne ceny dostali Emma Thompson a Cumberbatch

Cenu Douglasa Hickoxa pre najlepšieho debutujúceho režiséra alebo režisérku si odniesli Iain Forsyth a Jane Pollard za dokument Nick Cave: 20 000 dní na Zemi, najlepším zahraničným nezávislým filmom sa stala americká dráma Chlapčenstvo režiséra Richarda Linklatera a za najsľubnejšieho nováčika vyhlásili Sameenu Jabeen Ahmed za výkon v snímke Catch Me Daddy. Špeciálne ceny si prevzali Emma Thompson, ktorej udelili cenu Richarda Harrisa za výnimočný prínos britskému filmu, a Benedict Cumberbatch, ktorý získal Variety Award za propagáciu Veľkej Británie vo svete.

Britské nezávislé filmové ceny, ktoré vznikli v roku 1998, si vybudovali pozíciu jedného z prvých ceremoniálov sezóny filmových cien, pričom upozorňujú na britské nezávislé snímky. Medzi predchádzajúcich víťazov patria napríklad Metro Manila (2013), Broken (2012), Tyranosaurus (2011), Kráľova reč (2010), Moon (2009), Milionár z chatrče (2008), Control (2007), This Is England (2006) alebo Nepohodlný (2005).

Prehľad víťazov a víťaziek 17. ročníka Moët British Independent Film Awards:

Najlepší britský nezávislý film: Pride

Najlepšia réžia: Yann Demange – ’71

Cena Douglasa Hickoxa (pre najlepšieho debutujúceho režiséra alebo režisérku):

Iain Forsyth, Jane Pollard – Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Najlepší scenár: Jon Ronson, Peter Straughan – Frank

Najlepšia herečka: Gugu Mbatha-Raw – Belle

Najlepší herec: Brendan Gleeson – Kalvária

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Imelda Staunton – Pride

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Andrew Scott – Pride

Najsľubnejší nováčik: Sameena Jabeen Ahmed – Catch Me Daddy

Najlepšia produkcia: The Goob

Najlepší technický výkon: Stephen Rennicks – hudba – Frank

Najlepší dokument: Next Goal Wins

Najlepší britský krátky film: The Kármán Line

Najlepší zahraničný nezávislý film: Chlapčenstvo

Raindance Award: Luna

Cena Richarda Harrisa: Emma Thompson

The Variety Award: Benedict Cumberbatch

Špeciálna cena poroty: John Boorman

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedict CumberbatchNick Cave