Britské ulice ovládlo násilie, nepokoje majú prvú obeť

LONDYN
Foto: SITA/AP

LONDÝN 9. augusta (WEBNOVINY) – Nepokoje vo Veľkej Británii sa už okrem Londýna rozšírili aj do Birminghamu, Liverpoolu a Bristolu. V noci na utorok hlásili z týchto miest rabovanie, zakladanie požiarov a zrážky s políciou. Najnovšia vlna nepokojov v britskom hlavnom meste si vyžiadala svoju prvú obeť, keď v nemocnici podľahol strelným poraneniam 26-ročný muž.

O úmrtí jedného zo zranených v utorok informovala londýnska metropolitná polícia, ktorá neuviedla jeho meno. Muža našli postreleného v pondelok neskoro večer v aute na londýnskom predmestí Croydon, kde výtržníci taktiež podpálili viacero budov. Polícia jeho prípad vyšetruje ako vraždu.

OBRAZOM: Vojna v uliciach Londýna

Nepokoje v uliciach Londýna
Foto: SITA/AP
Nepokoje v uliciach Londýna
Foto: SITA/AP
Nepokoje v uliciach Londýna
Foto: SITA/AP
Nepokoje v uliciach Londýna
Foto: SITA/AP
Nepokoje v uliciach Londýna
Foto: SITA/AP

V centre Birminghamu zadržali podľa policajných údajov 87 mladých ľudí, ktorí ničili výklady a kradli tovar. Medzi najviac poškodené miesta patrila miestna policajná stanica, prevádzka reštaurácie McDonald´s a obchod Armani. Viac než 100 osôb muselo byť zatknutých. Zároveň polícia vyzvala rodičov, aby kontaktovali svoje deti a zavolali ich domov. Posádka sanitky oznámila, že počas utorkovej noci zasahovala pri 24 prípadoch – najčastejšie išlo rezné rany a modriny na hlavách. Jedenásť osôb museli ošetriť v nemocnici.

V Liverpoole horeli viaceré autá, zatiaľ čo v Bristole polícia bojovali proti asi 150 vandalom. Reportér britskej stanice BBC opísal situáciu takto: „ Bolo tam veľa fliaš a tehál, ktoré hádzali po policajtoch, ale zdalo sa, že tí majú situáciu pod kontrolou.“ Miestna polícia však upozorňuje, že násilnosti v Bristole nemajú taký veľký rozsah ako v metropole Veľkej Británie.

Zrážky medzi demonštrantami a príslušníkmi polície opäť vypukli aj v britskom hlavnom meste. Budovy v noci horeli v častiach Croydon, Peckham a Lewisham, zatiaľ čo v Hackney, Claphame, Camdene a Ealingu rabovali výtržníci obchody a podpaľovali autá a kontajnery. Scotland Yard nasadil proti nim dodatočných 1 700 príslušníkov polície i obrnené vozidlá. Z dôvodu nepokojov, najhorších za posledné roky, si premiér David Cameron skrátil dovolenku v Taliansku a mal by sa vrátiť späť do svojho úradu v Downing Street.

Britská polícia za tri dni nepokojov zatkla už celkovo 334 výtržníkov, zranenia utrpelo najmenej 35 príslušníkov poriadkových síl a voči 69 osobám boli vznesené obvinenia. Tri osoby boli zatknuté pre podozrenie z pokusu o vraždu policajta.

Všetko sa začalo v sobotu večer, keď sa asi 300 rozhnevaných obyvateľov Londýna zhromaždilo pred sídlom tottenhamskej polície na protest proti smrti 29-ročného Marka Duggana, ktorého počas akcie zastrelili muži zákona. Podľa niektorých médií tak urobili po tom, ako na nich mladík tmavej pleti sám vystrelil. V Tottenhame došlo k podobným násilnostiam naposledy v roku 1985. Rozhnevaní obyvatelia čiernej pleti vtedy demonštrovali proti smrti Cynthie Jarretovej, ktorú zastrelili policajti počas razie v jej dome. Protesty si vyžiadali aj smrť jedného policajta.

https://www.youtube.com/watch?v=6Gex_ya4-Oo

London Riot, Clapham Junction 08.08.2011 by CaseyDeiss

.

Mapa: V týchto častiach Londýna sú nepokoje

Zobraziť London riots / UK riots: verified areas na väčšej mape

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David Cameron