Britskí hudobníci sa búria. Vláda vraj odmietla ponuku EÚ, aby po brexite v jej členských krajinách koncertovali bez potreby víz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brexit; Európska únia; Veľká Británia
Brexit ovplyvnil aj činnosť umelcov. Foto: ilustračné; thinkstock.com

Hudba je pre Spojené kráľovstvo dôležitým exportným artiklom a pevninská Európa predstavuje pre tento priemysel významný trh. Preraziť na ňom však bude po brexite o niečo náročnejšie.

Britskí umelci najnovšie kritizujú vládu pre informácie, ktoré sa dostali na verejnosť a týkajú sa možností koncertovania v krajinách Európskej únie (EÚ) po brexite.

Tamojší denník The Independent zverejnil článok, podľa ktorého britská vláda odmietla ponuku EÚ na vstup britských muzikantov do krajín únie bez víz v prípade, že sa zdržia menej ako 90 dní.

Hovorca vlády pre magazín NME však uviedol, že je to klamstvo a zavádzajúca špekulácia od anonymného zdroja z prostredia Únie.

„Británia chcela presadiť oveľa ambicióznejšiu dohodu s EÚ o dočasnom pohybe obchodných cestujúcich, vrátane hudobníkov, no únia našu požiadavku odmietla,“ znie v oficiálnom stanovisku britskej vlády.

Ambicióznejšia dohoda

Nemenovaný zdroj z EÚ pre The Independent vyhlásil, že Británia nesúhlasila s návrhom únie, keďže po brexite ukončila voľný pohyb osôb. „Takisto nie je pravda, že žiadali ambicióznejšiu dohodu,“ dodal zdroj.

Britská vláda zatiaľ nezverejnila detaily „ambicióznejšieho plánu“ a predstavitelia hudobného priemyslu ju žiadajú, aby tak čím skôr urobila.

Výkonný riaditeľ organizácie International Live Music Conference (ILMC) Greg Parmley uviedol, že interpreti už aj tak prežívajú katastrofickú situáciu pre COVID-19.

Žiadame vládu, aby urýchlene ozrejmila, čo EÚ ponúkala na zaistenie bezvízového koncertovania pre britských umelcov. Všetky strany musia pracovať veľmi rýchlo, aby zabezpečili, že potom, ako sa skončia obmedzenia pre COVID, britskí umelci budú môcť pracovať naprieč Európou s rovnakou slobodou, aká je zaručená pre ľudí z iných priemyselných odvetví,“ povedal.

Výdavky môžu znamenať stopku

Na základe súčasnej dohody medzi EÚ a Britániou môžu pracujúci z niektorých odvetví vycestovať do krajín EÚ bez víz, no muzikanti do tejto výnimky nespadajú.

Zástupcovia hudobného priemyslu upozorňujú, že ďalšie výdavky spojené s vízami a zložitá byrokracia by mohli pre niektorých umelcov znamenať koniec vystupovania na turné v Európe.

Od prvého januára sa musia popasovať so zložitejšou situáciou aj umelci z krajín Únie, ak chcú vystupovať v Británii. Interpreti potrebujú víza a takisto doklady o tom, že majú dostatok financií a potvrdenie od organizátorov podujatí, kde majú vystúpiť.

Na tieto fakty upozornil aj generálny riaditeľ organizácie UK Music Jamie Njoku-Goodwin.

“Ak zahraniční hudobníci a tvorcovia budú musieť čeliť prekážkam a zvyšovaniu nákladov v spojitosti s vycestovaním do Británie, môže sa stať, že publikum príde o možnosť vidieť naživo svojich obľúbencov,“ povedal.

Spustili petíciu

Predstavitelia britskej strany už spustili petíciu, v ktorej vyzývajú vládu, aby rokovala s Bruselom o bezvízovom pracovnom povolení pre hudobníkov, televízne či športové osobnosti.

Podpísalo sa pod ňu už aj niekoľko prominentných interpretov, ako napríklad Biffy Clyro, Dua Lipa, Foals alebo Tim Burgess z kapely The Charlatans.

Výkonná riaditeľka organizácie Incorporated Society of Musicians (ISM) Deborah Annetts vyhlásila, že ju najnovšie správy zarazili a vláda by podľa nej mala objasniť, aké kroky spravila na ochranu umelcov.

„Hudobný priemysel pociťuje zo strany vlády veľkú zradu. Po celý rok 2020 nás vláda uisťovala, že chápe dôležitosť hladkého cestovania umelcov,“ ozrejmila.

Politické body

Labouristická tieňová ministerka kultúry Alison McGovern vyhlásila, že ak vláda Borisa Johnsona „zastaví hudobníkov pred vyrazením na turné po Európe pre získanie politických bodov, hudobní fanúšikovia jej to nikdy nezabudnú“.

Člen Snemovne lordov Nicholas True v piatok povedal, že Británia požiadala EÚ o prijatie dohody o jednoduchšom pohybe hudobníkov a ďalších umelcov, a to bez pracovného povolenia. „Smutné je, že EÚ to odmietla,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alison McGovernBiffy ClyroBoris JohnsonDeborah AnnettsDua LipaFoalsGreg ParmleyJamie Njoku-GoodwinNicholas TrueThe CharlatansTim Burgess
Firmy a inštitúcie Incorporated Society of Musicians (ISM)International Live Music Conference (ILMC)New Musical Express (NME)Snemovňa lordovThe IndependentUK Music