Britskí ochranári ratovali v Norfolku už päťdesiateho tuleňa, ktorého poranili odpadky

Tuleň sivý
Tuleň sivý. Foto: ilustračné, SITA/AP

Britskí ochranári na pobreží Severného mora zachránili už päťdesiateho tuleňa, ktorému sa na krku zachytili odpadky a spôsobili mu zranenia. Informuje o tom BBC.

Samca tuleňa sivého (Halichoerus grypus), ktorý dostal meno Scylla, našli s hlbokou hnisavou ranou na krku, ktorú mu spôsobila vyhodená rybárska sieť.

Centrum Kráľovskej spoločnosti pre prevenciu krutosti na zvieratách (RSPCA) v Norfolku sa v tejto súvislosti vyjadrilo, že rok 2019 by sa tak „pre všetky nesprávne dôvody“ mohol stať rekordným.

„Je ťažké opísať, koľko bolesti a utrpenia to môže tuleňom spôsobiť. Tá obrovská masa siete ich zaťažuje, čo im komplikuje plávanie a postupne sa im začne zarezávať do krku. Zranenia sú príšerné, niekedy niekoľko palcov hlboké. Tuleň je zároveň čoraz slabší, nedokáže si uloviť potravu, jeho utrpenie pokračuje a on pomaly umiera od hlavu. Je to príšerné,“ opísala manažérka centra Alison Charles.

Keď Scyllu našli vážil len štvrtinu z 300 kilogramov, ktoré by normálne vážil tuleň v jeho veku. Zachránili ho 3. októbra na pláži Horsey v Norfolku a podľa RSPCA bude pravdepodobne potrebovať niekoľko mesiacov na zotavenie.

Je päťdesiatym tuleňom s takzvaným „náhrdelníkom“, podľa kusov odpadu, najmä plastov, zachytených na krku, ktorého RSPCA East Winch Wildlife Centre zachránilo od roku 2008. V roku 2019 ich už bolo osem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom