Britskú kráľovnú útok v Tunisku šokoval, modlí sa za obete

Britská kráľovná vyjadrila účasť rodinám obetí útoku v Tunisku
Kráľovná Alžbeta II. vyjadrila v nedeľu pozostalým po obetiach útoku v Tunisku svoju účasť. Foto: SITA/AP

Tunis 28. júna (WEBNOVINY) – Britská kráľovná Alžbeta II. v nedeľu povedala, že ju aj jej manžela, princa Philipa, šokoval útok na hotelovej pláži tuniského letoviska Sousse (Súsa). Uviedla, že chcú s manželom vyjadriť sústrasť rodinám 38 obetí piatkového útoku, pri ktorom prišlo o život najmenej 15 Britov. Očakáva sa však, že táto bilancia ešte stúpne.

Bol to najvážnejší útok na Britov od teroristických útokov v londýnskom metre a autobusoch v júli 2005, kedy zahynulo 52 Britov. Kráľovná vo vyhlásení, ktoré v nedeľu zverejnil Buckinghamský palác, vyjadrila tiež svoju „najhlbšiu účasť“ zraneným pri útoku, ktorí ešte stále bojujú o život v nemocniciach. „Naše myšlienky a modlitby sú s tými zo všetkých krajín, ktorých postihla táto strašná udalosť,“ citovala ju tlačová agentúra AP.

Študent nekonal sám

Britská polícia uviedla, že v reakcii na smrtiacu streľbu v Tunisku povolala do služby vyše 600 príslušníkov, čo patrí medzi najväčšie mobilizácie za ostatné roky. Takmer 400 z nich na britských letiskách čaká na cestujúcich vracajúcich sa z Tuniska a pomáha pri identifikácii svedkov činu.

Obrazom:Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí

Do Tuniska vyslala svojich vyšetrovateľov aj tímy súdnych lekárov. Tuniskí vyšetrovatelia pátrajú po jednom alebo viacerých spolupáchateľoch útoku na pláži luxusného hotela. Hovorca ministerstva vnútra v nedeľu povedal, že sú si „istí“, že študent, ktorý bol pri útoku v hoteli Imperial Marhaba zastrelený, mal pomoc. „Sme si istí, že mu ďalší (nepriamo) pomáhali, ale nezúčastnili sa (na útoku)“, povedal.

Íri ohlásili ďalšie obete

Írsky minister zahraničných vecí Charlie Flanagan v nedeľu potvrdil, že medzi obeťami tuniského útoku je okrem zdravotnej sestry, matky dvoch detí, aj nezvestný manželský pár päťdesiatnikov, ktorých nemenoval. Írsko tak má zatiaľ tri obete útoku.

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová povedala reportérom, že „treba očakávať, že potvrdený počet 15 Britov zastrelených na pláži v Tunisku, stúpne“.

Tuniské úrady uviedli, že obete sú z Británie, Nemecka, Belgicka, Írska a Portugalska a nie sú medzi nimi žiadni Tunisania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.kráľovná Alžbeta II.Theresa Mayová