Britskú Labouristickú stranu opustilo sedem poslancov, nesúhlasia aj s postojom k brexitu

Británia, Labouristická strana, poslanci
Sedem britských poslancov oznámilo, že opúšťa hlavnú opozičnú Labouristickú stranu. Zľava: Ann Coffey, Angela Smith, Chris Leslie, Mike Gapes, Luciana Berger, Gavin Shuker a Chuka Umunna. Foto: SITA/AP

LONDÝN 18. februára (WebNoviny.sk) – Sedem britských poslancov oznámilo, že opúšťa hlavnú opozičnú Labouristickú stranu. Nespokojní sú s prístupom strany k témam, akými sú brexit a antisemitizmus.

Nespokojnosť so smerovaním strany

Mnohým labouristickým poslancom sa nepáči smerovanie strany pod vedením Jeremyho Corbyna, ktorý na jej čele stojí od roku 2015.

Obviňujú ho zo slabej opozície voči plánom konzervatívnej vlády na odchod z Európskej únie, ako aj toho, že sa mu nepodarilo vykoreniť protižidovské predsudky v strane.

Najväčší odchod členov od roku 1981

Labouristka Luciana Bergerová, ktorá spolu s ďalšími poslancami oznámila v pondelok svoj odchod, povedala, že strana sa už stala „inštitucionálne antisemitskou„.

Hoci sú siedmi odštiepenci len zlomkom z 256-člennej poslaneckej základne strany, ide o najväčší odchod jej členov od roku 1981, keď ju opustili štyria poprední zákonodarcovia s cieľom vytvoriť Sociálnodemokratickú stranu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeremy CorbynLuciana Bergerová
Firmy a inštitúcie Labouristická strana