Britský Forrest Gump kráčal 13-tisíc km, obišiel celý ostrov

Britský Forrest Gump kráčal 13 tisíc km, obišiel celý ostrov
Foto: www.dailymail.co.uk

Bývalý vojak, ktorý dostal prezývku „Britský Forrest Gump“, úspešne dokončil náročnú cestu okolo pobrežia Veľkej Británie. Christian Nock sa po roku a pol vrátil do mesta Blackpool, kde sa po dlhej dobe opäť vyspí na mäkkej posteli.

Britský Forrest Gump kráčal 13 tisíc km, obišiel celý ostrov
Foto: www.dailymail.co.uk

„Za posledný týždeň som plakal viackrát ako za posledných desať rokov. Pohľad na vežu Blackpool Tower signalizoval koniec cesty – bolo to extrémne emotívne,“ uviedol 40-ročný Angličan.

Na dobrodružnú cestu sa vydal 8. augusta 2012. Po prejdení takmer 13-tisíc kilometrov a zničení 14 párov topánok sa nedávno vrátil domov. Nock počas celej doby spával vonku v premenlivom britskom počasí. Hoci ponuky na teplé jedlo či sprchu od ľudí prijímal s vďačnosťou, mäkkému lôžku vždy odolal.

Svojou cestou chcel upozorniť na situáciu vyslúžilých vojakov, ktorí majú po návrate domov ťažkosti nájsť si prácu a zaradiť sa do normálneho života. Sám Nock sa takto na istý čas ocitol na ulici, keď jeho ubytovňa v Blackpoole zbankrotovala. Bývalý vojak sa uchádzal o vyše 120 pracovných ponúk, všade ho však odmietli. Bez peňazí sa preto vydal za dobrodružstvom.

Počas cesty zároveň zbieral peniaze pre charitatívnu organizáciu Help for Heroes, ktorá sa stará o vojnových veteránov a vyslúžilcov na Britských ostrovoch. Hoci jeho pôvodný cieľ bol vyzbierať aspoň 10-tisíc libier, nakoniec na konte charity skončila takmer dvojnásobná suma.

Britský Forrest Gump kráčal 13 tisíc km, obišiel celý ostrov
Foto: www.dailymail.co.uk

„Ako bývalý člen pechoty viem, že návrat vojakov do civilného života je nesmierne ťažký. Mnohým sa nepodarí vrátiť do rodinného života práve pre nedostatok podpory a pochopenia. Mojím cieľom nebolo len vyzbieranie peňazí pre Help for Heroes, ale aj upozornenie verejnosti na našich vojakov – bezdomovcov tým, že som spal vonku ako oni,“ vysvetlil Christian, ktorého počas behu a chôdze dvakrát potrápila chrípka, mnoho pľuzgierov či nevoľnosť. Bývalého vojaka nezlomil ani neutíchajúci dážď a nočné mrazy a zažil aj niekoľko nebezpečných situácií, pri ktorých využil skúsenosti z vojenského výcviku.

„Každý, kto mi pomáhal, či už na Facebooku, podaním šálky teplého nápoja, sendviča alebo aj obyčajným povzbudzovaním, mi dodal silu a znovu oživil moju vieru v ľudstvo,“ uviedol Christian. Na udelenie filmovej prezývky pritom reagoval triezvo: „Možno som dnešný Forrest Gump, ale toto nie je žiaden hollywoodsky trhák.“

Šéf charitatívnej organizácie Bryn Parry bol z jeho činu dojatý. „Christian dokázal niečo obdivuhodné. Odkedy Help for Heroes spustila svoju činnosť pred šiestimi rokmi, ľudia z Veľkej Británie dokázali neuveriteľne pomôcť. Christianov pochod bol však unikátny,“ povedal Parry. Peniaze organizácia využije na pomoc vyslúžilcom z verejnej služby a vojakom, ktorí utrpeli zranenia obmedzujúce ich život ako aj tým, ktorí majú problém nájsť si zamestnanie.

www.bbc.co.uk, www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom