Britský neonacista plánoval vraždu labouristickej poslankyne, súd mu vymeral doživotie

Väzenie, väzeň
Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 17. mája (WebNoviny.sk) – Londýnsky súd v piatok vymeral trest doživotného väzenia britskému neonacistovi, ktorý plánoval zavraždiť poslankyňu britského parlamentu.

Dvadsaťtriročný stúpenec krajnej pravice Jack Renshaw sa v júni minulého roka priznal k tomu, že plánoval vraždu poslankyne za Labouristickú stranu Rosie Cooper. Za týmto účelom si v roku 2017 zaobstaral aj mačetu.

Príslušnosť k hnutiu popreli

„Som presvedčená, že dnes zvíťazila spravodlivosť. Nie pre mňa osobne, ale pre každého poslanca a služobníka verejnosti, a tiež pre náš demokratický spôsob života, ktorý nám poskytuje privilégium slobody slova bez strachu z násilnej odplaty,“ reagovala na rozsudok poslankyňa, ktorú mal neonacista zavraždiť.

Renshaw, a tiež ďalších päť údajných členov britskej neonacistickej organizácie Národná akcia, spolu s ktorými sa páchateľ objavil na súde, síce príslušnosť k tomuto hnutiu poprelo, podľa britských médií však jednoznačne pochádzajú z radov tejto organizácie.

Prudko rasistická organizácia

Národnú akciu zakázali vo Veľkej Británii v roku 2016, pričom britská vláda ju označila za „prudko rasistickú, antisemitskú a homofóbnu neonacistickú organizáciu“.

Národná akcia okrem iného verejne velebila krajne pravicového extrémistu Thomasa Maira, ktorý v roku 2016 zavraždil poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom