Britský vedec určil fosíliu nového druhu ichtyosaura

Ichtyosaurus
Fosília dostala pomenovanie Ichthyosaurus anningae na počesť Mary Anning, ktorá približne v roku 1811 objavila v Dorsete prvého ichtyosaura. Foto: youtube.com

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Britský paleontológ Dean Lomax z University of Manchester zistil, že kostra ichtyosaura z múzea v Doncesteri, ktorú vedci doteraz považovali len za sadrovú kópiu, predstavuje v skutočnosti doteraz nepopísaný druh.

Spomínanú fosíliu objavili na pobreží anglického grófstva Dorset, pričom v múzeu v Doncesteri sa nachádza už od začiatku 80. rokov minulého storočia. Lomax tam na ňu narazil v roku 2008, pričom následne zistil, že nejde o kópiu, ale o skutočnú fosíliu starú 189 miliónov rokov. Tá sa navyše zachovala v takom dobre stave, že Lomaxovi sa podarilo identifikovať aj zvyšky potravy v žalúdku.

https://www.youtube.com/watch?v=foGAEgr8ayo

Vedec potom spolu s Judy Massare zo State University of New York porovnal túto fosíliu s pozostatkami takmer 1000 iných ichtyosaurov v európskych a amerických múzeách, na základe čoho zistili, že ide o doteraz neznámy druh. Ten pomenovali Ichthyosaurus anningae na počesť Mary Anning, ktorá približne v roku 1811 objavila v Dorsete prvého ichtyosaura. Popis nového druhu publikovali v časopise Journal of Vertebrate Paleontology.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom