Bronz pre Procházkovú na Tour de Ski

Alena Procházková

PRAHA 4. januára (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila vo finále šprintu voľnou technikou v Prahe, ktorý je 4. etapou prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS), senzačné tretie miesto.

V kvalifikácii obsadila 25-ročná zverenka trénera Jána Valušku 9. priečku. Vo štvrťfinále skončila potom druhá a vybojovala si priamy postup do semifinále. Z neho postupovala až najlepším časom, keď skončila tretia. Rovnakú pozíciu však potom obsadila aj vo finále. V takticky skvele vedenom behu sa držala vzadu. V jednej z posledných zákrut spadli pred ňou Fínka Aino Kaisa Saarinenová a víťazka kvalifikácie Vesna Fabjanová zo Slovinska a Procházkovej sa otvorila cesta na stupne víťazov. V dramatickom finiši zdolala šprintérsku majsterku sveta z minuloročného šampionátu v Liberci Talianku Ariannu Follisovú a po piaty raz v kariére sa dostala na stupne víťazov. Z prvenstva sa tešila Ruska Natalia Korostelevová, striebro patrí Nórke Celine Brunovej-Lieovej.

V kategórii mužov triumfoval Švéd Emil Jönsson, ktorý si napravil chuť po nedeľňajšej smole, keď vo finále šprintu klasickou technikou v nemeckom Oberhofe v poslednej zákrute pred cieľom na prvej pozícii spadol po súboji s Rusom Ivanom Alypovom a nakoniec skončil po diskvalifikácii Alypova piaty. Striebro si z českej metropoly odváža jeho krajan Marcus Hellner, tretí skončil Nór Simen Östensen.