Brusel a Berlín žiadajú Britov o vysvetlenie odpočúvaní

Odpočúvanie
Foto: cla.asn.au

BERLÍN 26. júna (WEBNOVINY) – EÚ a jej najvplyvnejší štát Nemecko sú pobúrené z informácií, podľa ktorých mali britské orgány používať obdobný program ako USA a prostredníctvom neho tajne sledovať telefónnu a elektronickú komunikáciu.

Nemecká ministerka spravodlivosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová rovnako aj eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová žiadajú od Londýna potvrdenie, či vyvrátenie údajov, ktoré na základe tvrdení stíhaného amerického technika Edwarda Snowdena zverejnil britský denník Guardian.

Podľa jeho tvrdení program s názvom Tempora výrazne narušil súkromie obyvateľov, keďže britským spravodajským službám umožňoval zisťovať obsah komunikácie po celom svete.

Guardian informoval, že Tempora fungovala za britsko-americkej spolupráce 18 mesiacov, počas ktorých „vo veľkom narúšala súkromie úplne nevinných ľudí.

EÚ a Nemci, ktorí sú po komunizme a nacizme na odpočúvanie veľmi citliví, chcú vedieť či britská Tempora naozaj umožňuje zachytávať, zbierať a ukladať emailovú komunikáciu, údaje z internetu vrátane Facebooku a taktiež telefonáty po dobu 30 dní.

Brusel a Berlín chcú taktiež vedieť, či takto získané údaje boli poskytnuté americkej strane, konkrétne Národnej bezpečnostnej službe (NSA). Nemecká vláda preto žiada, aby sa vecou zaoberala celá EÚ. Redingová požiadala britskú vládu o vyjadrenie do konca týždňa.

Ako však v ešte v pondelok povedala Leutheusserová-Schnarrenbergerová, „znie to ako z hollywoodskej nočnej mory, ak je to naozaj pravda, bola by to katastrofa“.

Edward Snowden

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajného programu sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.

Snowden mal údajne v pondelok odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a podľa ruskej vlády sa stále nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenViviane Redingová