Brusel chce vytvoriť médium na boj proti ruskej propagande

Európska únia
Foto: Thinkstock

BRUSEL 18. marca (WEBNOVINY) – Lídri členských krajín EÚ na summite, ktorý sa vo štvrtok začne v Bruseli, prijmú okrem iného návrh na vytvorenie špeciálneho média, ktorého deklarovaným cieľom bude boj proti propagande ruskej vlády v súvislosti s dianím na Ukrajine. Informovala o tom v stredu francúzska agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na získaný dokument o predbežných záveroch summitu.

Situácia na Ukrajine bude totiž jedným z hlavných bodov dvojdňového stretnutia premiérov a predsedov vlád. Tí by podľa AFP mali vyzvať na potrebu zastaviť „dezinformačnú kampaň a do júna pripraviť akčný plán o strategickej komunikácii v záujme slobody médií“. V Bruseli by tak mal vzniknúť tím s cieľom monitoringu ruských médií, identifikácie „jasných lží a právd“ a následného odovzdania informácií členským krajinám.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Lídri by však na summite nemali prijať žiadne ďalšie sankcie voči Rusku ako trestu za jeho podiel na ukrajinskej kríze. Vyzvú ale na plné dodržovanie februárovej dohody o krehkom prímerí na východe Ukrajiny medzi armádou a povstalcami. Vyzdvihnutá by podľa AFP mala byť najmä zodpovednosť ruských orgánov v tejto veci.

Ťažiskovou témou summitu by mal byť aj plán na vytvorenie energetickej únie. Európska komisia navrhuje, aby zmluvy s dodávateľmi energetických surovín, ako je napríklad Rusko, museli prejsť kontrolou Európskej komisie, či sú plne v súlade s legislatívou. Hovoriť sa bude aj o podmienkach ďalšej finančnej pomoci Grécku v záujme vyhnutia sa jeho odchodu z eurozóny.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom