Brusel dal členstvu Chorvátska v únii zelenú

Chorvatsko eu
Foto: SITA/AP

ZÁHREB 10. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) dala v piatok zelenú vstupu Chorvátska do Európskej únie v polovici roku 2013. „Dnes je historický deň pre Chorvátsko i Európsku úniu,“ povedal pri tejto príležitosti šéf EK José Manuel Barroso. Ako uviedol, Chorvátsko úspešne zavŕšilo šesť rokov prísnych prístupových rozhovorov.

Zároveň odporučil uzavretie posledných štyroch z 35 kapitol, ktorých zladenie s európskymi štandardmi je predpokladom pre prijatie nového štátu do momentálne 27-členného bloku. Kapitoly sa týkajú sfér politiky, ekonomiky, súdnictva a sociálnych vecí.

„To vydláždi Chorvátsku cestu pre pripojenie sa k EÚ ako 28. štát 1. júla 2013,“ dodal Barroso. Európski lídri by k odporúčaniu komisie mali zaujať oficiálne stanovisko na summite v Bruseli 23. až 24. júna.

Chorvátsky prezident Ivo Josipovič už vo štvrtok uviedol, že očakávané oznámenie Bruselu bude pre krajinu „veľkým dňom, ktorý otvorí novú kapitolu v dejinách“ Chorvátska. Oznámenie sa uskutočnilo len niekoľko týždňov predtým, čo krajina oslávi dvadsiate výročie svojej nezávislosti od Juhoslávie.

Premiérka Kosorová sľubuje pokračovanie v reformách

Chorvátska premiérka Jadranka Kosorová v piatok prisľúbila, že jej vláda bude pokračovať v reformách, ktoré začala. Jej stanovisko prichádza krátko po tom, čo Záhreb dostal od Bruselu zelenú pre svoj vstup do Európskej únie v polovici roka 2013.

„Po ukončení rozhovorov bude chorvátska vláda pokračovať v reformnej ceste,“ uistila premiérka predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Barroso Kosorovej, ktorá je momentálne na pracovnej ceste v Londýne, prostredníctvom telefonátu zablahoželal k „historickému dňu“, uviedla premiérkina kancelária.

https://www.youtube.com/watch?v=pcTogZ6LqC4

Pápež tiež podporil ambície Chorvátska na vstup do EÚ

Pápež Benedikt XVI. počas návštevy Chorvátska 4. júna podporil ambície tejto bývalej juhoslovanskej krajiny na vstup do Európskej únie. Zároveň však vyjadril pochopenie nad obavami Chorvátov zo „silnej centralizovanej byrokracie“.

„Váš národ už od počiatku formoval časť Európy a jedinečným spôsobom prispel k duchovným a morálnym hodnotám, ktoré po stáročia formovali každodenné životy a identitu európskych synov a sestier,“ vyhlásil Benedikt v Záhrebe. „Dá sa ale rozumieť aj istému strachu zo silnej centralizovanej byrokracie a racionalistickej kultúry, ktorá neberie dostatočne do úvahy dejiny,“ dodal pápež.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Jadranka KosorováJosé Manuel BarrosoPápež Benedikt XVI.