Brusel odsúdil ruský zoznam neželaných osôb, chýbajú dôvody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

BRUSEL 31. mája (WEBNOVINY) – Rezort diplomacie Európskej únie v sobotu večer odsúdil v piatok zverejnený ruský zoznam neželaných osôb, ktoré majú zakázaný vstup do Ruska. Podľa Bruselu sú cestovné obmedzenia „úplne svojvoľné a neodôvodnené“.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Moskva totiž podľa európskej diplomacie okrem samotných mien neposkytla „žiadne ďalšie informácie o právnom základe, kritériách a rozhodovacom procese“. Ako sa uvádza vo vyhlásení vedenia bloku, „absentuje najmä ďalšie odôvodnenie a transparentnosť“.

Od Lavrova žiadali vysvetlenia

Zdroj z prostredia ruskej vlády v sobotu potvrdil vytvorenie a rozoslanie zoznamu desiatok neželaných osôb z krajín EÚ, no odmieta ho komentovať. Moskva uviedla, že zoznam poskytla európskym partnerom ako „gesto dôvery“. Rusi si však podľa ministerstva zahraničných vecí „nie sú istí, či Európania chcú tento krok použiť na minimalizáciu nepríjemností spojených s prípadnými neželanými osobami, alebo robiť ďalšiu politickú šou“.

V tejto súvislosti opozičný poslanec Dmitrij Gudkov vyzval ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na potvrdenie a vysvetlenie mien a dôvodov cestovných obmedzení. Rezort diplomacie na jeho výzvu reagoval otázkou, či bol „taký aktívny aj keď krajiny EÚ zostavili svoj zoznam neželaných Rusov“ na území členských krajín bloku.

Rusi reagujú na sankcie Únie

Ruský zoznam neželaných osôb je reakciou na hospodárske a cestovné sankcie západných krajín uvalené na Rusko a jeho vybraných, vysokopostavených predstaviteľov za minuloročné pričlenenie polostrova Krym. Na verejnosť však prenikli niektoré z mien. Je medzi nimi aj belgický expremiér Guy Verhofstadt či nemecký poslanec Karl-Georg Wellmann, ktorému pred týždňom neumožnili opustiť priestory moskovského letiska.

Údajne je na ňom aj český exminister Karel Schwarzenberg spolu so svojím krajanom a bývalým eurokomisárom Štefanom Fülem. Nechýbajú však ani poľský expremiér Jerzy Buzek a britský vicepremiér Nick Clegg.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Guy VerhofstadtJerzy BuzekKarel SchwarzenbergNick Clegg