Brusel pošle Barme stovky miliónov eur na rozvoj krajiny

Európska komisia
Európska komisia Foto: lupa.cz

BRUSEL 9. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia poskytne takmer 700 miliónov eur na rozvoj a podporu Barmy, kde takmer 50 rokov vládol vojenský režim. V pondelok zverejnené vyhlásenie Európskej komisie hovorí o uvoľňovaní pomoci v priebehu najbližších siedmich rokov.

Za cieľ pomoci výkonný orgán bloku deklaroval „zvýšenie podpory pri rozsiahlej premene krajiny“. Podľa EK peniaze pomôžu rozvoju vidieka a poľnohospodárstva, dodávkam jedla a výžive obyvateľstva a taktiež vzdelávaniu a vláde zákona v bývalej britskej kolónii, píše portál eubusiness.com

Barma bola dlhé desaťročia izolovaná od zvyšku sveta. Od roku 2011 však prijala viaceré prelomové reformy, čím sa jej podarilo zapôsobiť aj na zahraničie. Súčasťou prechodu k demokracii bolo aj prepustenie stoviek politických väzňov, medzi ktorými nechýbala svetoznáma opozičná líderka Aun San Su Ťij. Európska únia reagovala pozastavením platnosti všetkých svojich sankcií s výnimkou zbrojného embarga, aby podnietila tamojšie vedenie k pokračovaniu v prodemokratických reformách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom