Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro
Foto: Shutterstock
5. 11. 2015 15:46 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Brusel prognózuje Slovensku ekonomický rast

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Európska komisia v aktuálnej jesennej prognóze očakáva tohtoročné posilnenie výkonu slovenskej ekonomiky o 3,2 %. Po budúcoročnom spomalení na 2,9 % sa má tempo rastu opäť zrýchliť na 3,3 % v roku 2017. Domáca spotreba by vďaka rastúcim reálnym disponibilným príjmom mala pokračovať v posilňovaní. Zlepšuje sa aj situácia na trhu práce a ekonomika tiež profituje z nízkych cien energií, uviedla vo štvrtok komisia.

Súkromnú spotrebu podľa komisie podporia reformy na trhu práce vrátane zvýšenia minimálnej mzdy a úľav zo sociálnych odvodov pre zamestnancov s nízkymi príjmami. Domáca spotreba tak podľa komisie zrýchli rast z tohtoročných 2,2 % na zhruba 3 % v roku 2016. Fixné investície za celý rok 2015 vzrastú o 7,5 %. V roku 2016 komisia očakáva spomalenie rastu, čo súvisí s návratom čerpania európskych fondov na bežnejšie úrovne. Tohtoročný pozitívny vplyv čistého exportu na tvorbu hrubého domáceho produktu podľa komisie pretrvá aj v rokoch 2016 a 2017. Spomínané zlepšenie podmienok na trhu práce by sa podľa komisie malo prejaviť v poklese miery nezamestnanosti v tomto roku na 11,6 % a v budúcom roku na 10,5 %. Pod hranicu 10 %, a to na 9,6 %, má nezamestnanosť klesnúť v roku 2017.

Pri cenovom vývoji Brusel očakáva pokračovanie útlmu z minulého roka, kedy by spotrebiteľské ceny mali aj v tomto roku mierne klesnúť o 0,2 %. Oživenie rastu cien Európska komisia Slovensku predpovedá v roku 2016, kedy by mali stúpnuť o jedno percento.

Brusel zároveň dôveruje Slovensku, že bude pokračovať v postupnej konsolidácii verejných financií. Deficit hospodárenia verejnej správy by mal podľa jesennej prognózy klesať z vlaňajších 2,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 2,7 % HDP v roku 2015 a v roku 2016 na 2,4 % výkonu ekonomiky. V roku 2017 má byť na úrovni 2 % HDP

Verejný dlh by sa mal podľa prognózy Európskej komisie v ďalších rokoch držať pod hranicou 54 % výkonu ekonomiky. Z vlaňajších 53,5 % hrubého domáceho produktu by mal v tomto roku klesnúť na 52,7 % HDP. V roku 2016 komisia očakáva jeho zníženie na 52,6 % HDP a v roku 2017 by mal byť na úrovni 52,2 % HDP.

V reakcii na prognózu Európskej komisie na štvrtkovej tlačovej konferencii premiér Robert Fico vyhlásil, že sa potvrdzujú trendy, podľa ktorých má mať Slovensko jeden z najvyšších hospodárskych rastov v eurozóne. Aktuálne by to malo byť tretie miesto a podľa Fica by sa Slovensko mohlo posunúť na druhé miesto v eurozóne. Ako ďalej premiér dodal, prognóza komisie je tiež potvrdením toho, že má klesať nezamestnanosť a že vláda má pod kontrolou verejné financie. Premiér taktiež očakáva pokračovanie rokovaní medzi EK a slovenskou vládou o návrhu rozpočtu na budúci rok. „My chceme, aby náš rozpočet plne zapadal do predstáv Európskej komisie o tom, aká by mala byť finančná, hospodárska a sociálna politika v rámci celej Európskej únie,“ konštatoval na štvrtkovej tlačovej besede premiér.

K téme

Slovenská ekonomika stabilne porastie, prognózuje MMF Slovensko má stabilný výhľad, Fitch nám potvrdil ratingy

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X