Brusel rokuje o nových pravidlách poľnohospodárskej politiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poľnohospodárstvo
Foto: SITA/Martin Medňanský

LUXEMBURG 25. júna (WEBNOVINY) – Vyjednávači Európskej únie sa v pondelok posunuli bližšie k novým pravidlám poľnohospodárskej politiky. V rámci reformy by najväčšie farmy mohli prísť až o 30 % dotácií.

Predstavitelia európskych vlád, Európskeho parlamentu a Európskej komisie počas prvého dňa rokovaní dosiahli predbežnú zhodu o viacerých bodoch komplexnej reformy, informovali predstavitelia EÚ.

Zmeny majú za cieľ zvýšiť férovosť poľnohospodárskej politiky únie, ktorej súčasná verzia vznikla pred 50 rokmi, aby sa odôvodnili obrovské finančné sumy, ktoré EÚ ročne vypláca farmárom.

Jednou z hlavných navrhovaných zmien je odstránenie prepojenia poľnohospodárskych dotácií s minulým objemom produkcie, keďže súčasný systém zvýhodňuje farmárov, ktorí v rokoch 2000-2002 vyprodukovali najviac.

Miesto toho sa majú dotácie okrem iného naviazať na obhospodarovanú poľnohospodársku plochu a ekologické úsilie producentov.

Veľkoobjemoví poľnohospodárski producenti, ktorí pôsobia napríklad vo Francúzsku, by tak mohli prísť až o 30 % ročných finančných príspevkov, povedali agentúre Reuters zdroje blízke rokovaniam.

Predstavitelia EÚ dosiahli predbežnú dohodu aj o opatreniach, ktoré by mali zabrániť žiadať o poľnohospodárske dotácie majiteľom pozemkov, ako sú letiská, golfové ihriská alebo autokempingy, ktorým to súčasné pravidlá dovoľujú.

Ostáva však otvorených niekoľko citlivých otázok, okrem iného aj téma ročného maximálneho limitu priamych dotácií pre jednotlivé farmy. Ten by európske inštitúcie chceli stanoviť na úrovni 300 tisíc eur, štáty EÚ sú však proti.

Definitívna dohoda o reforme sa očakáva počas rokovaní v stredu, následne ju ešte bude musieť schváliť kompletný Európsky parlament a jednotlivé členské krajiny EÚ. Nová poľnohospodárska politika by mala vstúpiť do platnosti 1. januára 2014. Naďalej pritom ostane najväčšou kapitolou európskeho rozpočtu, z objemu 960 miliard eur v rokoch 2014-2020 poľnohospodárstvo totiž spotrebuje takmer 40 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať