Brusel sa s Ukrajinou nedohodne, kým neprepustí Tymošenkovú

Julija Tymošenková
Julija Tymošenková Foto: SITA/AP

JALTA 20. septembra (WEBNOVINY) – Litovská prezidentka Dalia Grybauskaité, ktorej krajina v súčasnosti predsedá Európskej únii, v piatok vyhlásila, že EÚ nepodpíše asociačnú dohodu s Ukrajinou, pokiaľ tamojšie úrady neprepustia väznenú expremiérku Juliju Tymošenkovú.

Kyjev bude pred novembrovým podpisom musieť podľa litovskej líderky uskutočniť viacero reforiem vrátane vyriešenia Tymošenkovej prípadu, ktorý mnohí považujú za politicky motivovaný. „Bez toho nedôjde k podpisu,“ zdôraznila Grybauskaité.

Ukrajinská vláda v stredu schválila Stabilizačnú a asociačnú dohodu s EÚ, ktorá je prvým krokom smerom k členstvu v 28-člennom spolku. Dokument by mali obe strany podpísať na novembrovom summite v litovskom Vilniuse.

Podpis dohody môže zhoršiť vzťahy medzi Ukrajinou a jej úzkym spojencom Ruskom. Moskva v poslednej dobe zaviedla viaceré obmedzenia týkajúce sa tovaru dovážaného z Ukrajiny, čo je považované za súčasť nátlaku na Kyjev. Podpisom dohody s úniou sa však pre ukrajinských exportérov otvoria nové možnosti so Západom, čo môže ohroziť budúce členstvo Ukrajiny v colnej únii medzi bývalými sovietskymi krajinami na čele s Ruskom.

Prípad Tymošenkovej je najvážnejším sporným bodom medzi Kyjevom a EÚ. Expremiérke súd v roku 2011 udelil sedemročný trest za zneužitie premiérskych právomocí, momentálne však čelí ďalším obvineniam, ktoré sa týkajú sprenevery a daňových únikov, ale aj údajného podielu na vražde vplyvného podnikateľa a politika Jevhena Ščerbaňa. Stíhanie viedlo k poškodeniu vzťahov medzi Kyjevom a Európskou úniou, ktorá ukrajinské orgány obviňuje z uplatňovania selektívnej spravodlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julia Tymošenková