Brusel vyčlenil pre transformáciu Hornej Nitry stovky miliónov eur, peniaze pôjdu aj do ďalších krajov

Bana banik banici
Foto: ilustračné, thinkstockphotos

Z európskeho Fondu na spravodlivú transformáciu bude môcť Slovensko v budúcnosti čerpať 459 miliónov eur. Peniaze budú v ďalšom programovom období určené na podporu európskych regiónov pri prechode na klimaticky neutrálne hospodárstvo.

Informovala o tom podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, podľa ktorej približne polovica z týchto peňazí pôjde do regiónu hornej Nitry.

Rekvalifikácia baníkov a pritiahnutie investorov

Práve v tomto regióne prestane štát do troch rokov dotovať ťažbu hnedého uhlia, baníci a ďalší zamestnanci z pridružených odvetví tak prídu o prácu.

Peniaze z Fondu na spravodlivú transformáciu sú podľa Remišovej určené na rekvalifikáciu zamestnancov, pritiahnutie investorov z iných odvetví, tvorbu nových pracovných miest, ale aj na rozvoj služieb, napríklad v cestovnom ruchu.

„Cieľ je, aby sme udržali zamestnanosť a aby rodiny baníkov neprišli o živobytie,“ poznamenala Remišová. Len v regióne hornej Nitry ide o tisícky ľudí z baníctva a na baníctvo nadviazaných odvetví.

Znečisťujú životné prostredie

Ďalšími oprávnenými prijímateľmi z Fondu na spravodlivú transformáciu budú aj Košický, Banskobystrický a Bratislavský kraj. Ide podľa Remišovej o regióny, ktoré sú zaťažené takým priemyslom, ktorý významným spôsobom znečisťuje životné prostredie.

Okrem peňazí Fondu v budúcom programovom období je podľa nej už dnes z rôznych operačných programov pre región hornej Nitry vyčlenených 54 miliónov eur.

Európska únia sa rozhodla podporiť transformáciu vybraných regiónov, pretože ťažba a spaľovanie uhlia tvoria významnú záťaž v boji proti klimatickým zmenám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie Za ľudí