Brusel vydal pre Africký mor nariadenie, slovenskí chovatelia musia registrovať všetky ošípané

ošípané
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Chovatelia ošípaných nezávisle od počtu chovaných jedincov si musia svoje chovy zaregistrovať v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat.

Európska komisia totiž zrušila (EK) Slovensku aj ďalším krajinám výnimku z povinnosti registrácie chovu ošípaných kvôli šíreniu Afrického moru ošípaných v Európe. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v tlačovej správe.

Novinka sa týka aj Slovenska

„Predstavitelia Európskej komisie zrušili výnimku z povinnosti registrácie chovu ošípaných, kde sa chová len jedna ošípaná. Táto novinka sa týka aj Slovenska. Chovatelia, ktorí vlastnia len jednu ošípanú pre vlastnú spotrebu sa po novom musia tiež registrovať na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe SR (RVPS SR). Predmetná výnimka sa uplatňovala okrem Slovenskej republiky aj v Českej republike, vo Francúzsku, v Portugalsku, Slovinsku a v Taliansku,“ uviedlo k téme MPRV.

Povinnosť registrácie chovov, vrátane chovov ošípaných, upravuje zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý ukladá povinnosť pred začatím chovu hospodárskych zvierat požiadať miestne príslušnú RVPS SR o registráciu chovu hospodárskych zvierat.

Po výkone kontroly na mieste a splnení všetkých požiadaviek, RVPS potvrdí tlačivo na registráciu chovu hospodárskych zvierat s uvedením dátumu potvrdenia najneskôr 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu.

Zmena prijatá v súvislosti so šírením moru

„Držiteľ hospodárskych zvierat zasiela potvrdené tlačivo do centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorá mu pridelí jedinečné registračné číslo chovu podľa typu chovu. Podľa nariadenia vlády SR o identifikácii a registrácii zvierat musí byť každá ošípaná označená identifikačnou značkou čo najskôr a vždy predtým, ako opustí chov,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

Podrobnosti označovania ošípaných sú uvedené vo vyhláške Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Spomínaná zmena bola zo strany Európskej komisie prijatá v súvislosti so šírením Afrického moru ošípaných v Európe.

Mor predstavuje podľa MPRV v dôsledku vysokého počtu diviačej zveri v prihraničných oblastiach Slovenska vysoké hospodárske a ekonomické riziko pre chovateľov ošípaných na Slovensku, no zdravie ľudí neohrozuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Bíreš
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR