Brusel začal konanie voči Slovensku pre bilaterálne zmluvy

Unia
ilustračné foto Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) začala voči Slovensku a ďalším štyrom krajinám konanie o porušení právnych predpisov. Dôvodom je, že Slovensko, Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Rumunsko si ponechávajú aj po vstupe do únie v platnosti bilaterálne obchodné dohody. Ich účelom bolo chrániť investície osôb a firiem z jedného štátu v inom štáte.

Podpísané pred vstupom do EÚ

Mnohé z týchto dohôd boli pritom podpísané ešte pred vstupom do Európskej únie. Často v prvej polovici 90. rokov, teda v čase, kedy Slovensko potrebovalo prilákať investorov a uistiť ich, že o svoje investície neprídu.

„Podľa názoru EK tieto dodatočné garancie už investori v rámci Európskej únie nepotrebujú, keďže v rámci jednotného trhu Európskej únie sú investori pod ochranou európskych pravidiel,“ konštatuje v správe komisia s tým, že ide najmä o pravidlá o voľnom pohybe kapitálu a slobode usadzovania sa a podnikania.

Diskriminujú na základe pôvodu

Na druhej strane bilaterálne investičné dohody, ktoré zostávajú v platnosti, podľa komisie zvýhodňujú investorov len z niektorých krajín a tým diskriminujú na základe pôvodu.

„Komisia dlhodobo zastávala názor, že tieto dohody sú v rozpore s právom Európskej únie. Sú už prekonané a vo vnútri Európskej únie nemajú opodstatnenie. Keďže však štáty na opakované výzvy Európskej komisie nereagovali, komisia dnes zahájila voči nim konanie o porušení právnych predpisov únie,“ uvádza sa vo vyhlásení komisie.

Časté arbitráže

Brusel pritom upozorňuje na skutočnosť, že kým v prvých rokoch po vstupe do únie investori tieto dohody nevyužívali, v poslednom období sa o to naopak intenzívnejšie snažia. A to najmä cez arbitráže.

„Časté arbitráže voči krajinám, ako je Slovensko, môžu dokonca viesť k arbitrážnym nálezom, ktoré sú v rozpore s právom Európskej únie,“ tvrdí komisia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom