Bruselské letisko od nedele čiastočne obnoví prevádzku

Brusel
Foto: SITA/AP

Brusel 2. apríla (WebNoviny.sk) – Prevádzka na bruselskom letisku Zaventem, ktoré je uzavreté od teroristických útokov z 22. marca, bude čiastočne obnovená túto nedeľu. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bruseli riaditeľ spoločnosti Brussels Airport Arnaud Feist.

V súvislosti s čiastočným obnovením prevádzky začnú na letisku platiť nové, prísnejšie, bezpečnostné opatrenia. Policajný hovorca Michael Jonniaux dnes spresnil, že budú zahŕňať náhodné kontroly vozidiel prichádzajúcich na letisko, ako i kontrolu osôb a batožiny ešte pred tým, ako budú smieť vstúpiť do letiskového terminálu. Kontrolovať sa budú aj občianske preukazy a pasy.

Feist podľa agentúry AP spresnil, že prvou spoločnosťou, ktorej lietadlá budú štartovať z bruselského Zaventemu, bude Brussels Airlines. Cieľovými stanicami prvých troch letov bude Faro v Portugalsku, Turín v Taliansku a grécke Atény.

Letisko Zaventem je pre osobnú civilnú dopravu uzavreté od 22. marca, keď sa odletovej hale odohral samovražedný atentát so 16 obeťami na životoch. Ďalších 16 obetí si vyžiadal výbuch na stanici bruselského metra, pri ktorom prišlo o život ďalších 16 ľudí. V atentátoch bolo zranených aj vyše 300 ľudí. K zodpovednosti za ne sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Čiastočné obnovenie prevádzky označil Feist za symbol nádeje, že letisko sa rýchlo vráti k obvyklému režimu, keď denne vypravilo a prijalo okolo 600 letov. Feist v tejto súvislosti vyjadril nádej, že sa tak stane do konca júna – do začiatku letnej dovolenkovej sezóny.

Krátko po atentátoch bola na letisku Zaventem obnovená len nákladná letecká doprava. Pre civilnú leteckú dopravu sa zatiaľ využívajú letiská v iných belgických mestách, napríklad v Liege, Charleroi, Antverpách či Ostende. Niektoré letecké spoločnosti svojich klientov prevážajú z Bruselu aj do nemeckého Frankfurtu nad Mohanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom