Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tyranie dieta nasilie
Foto: flickr.com
6. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Brutalita voči slovenským deťom rastie, môžu za to i rozvody

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Kriminalita páchaná na deťoch štatisticky narastá. Tvrdí to Správa o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2013, ktorú predložili do národnej rady. Jedným z najčastejších trestných činov je v tejto oblasti prečin zanedbania povinnej výživy.

Príčinou môže byť aj vysoká rozvodovosť

V roku 2013 ukončili trestné stíhanie voči 6851 osobám, z toho 4604 obvinili. „Príčinou tohto enormného výskytu je vysoká rozvodovosť ako aj časté rodenie detí do neúplnej rodiny, respektíve neskôr zanikajúceho pomeru druh – družka,“ konštatuje správa prokuratúry.

Podľa dokumentu prokuratúry každoročne narastá aj počet prečinov ohrozovania mravnej výchovy mládeže. „Jeho páchateľmi sú najčastejšie rodičia maloletých detí. V roku 2013 bolo stíhaných až 2355 osôb, z tohto bolo 1712 obžalovaných,“ uvádza materiál s dôvetkom, že za tri roky ide takmer o dvojnásobný nárast tejto trestnej činnosti. Za zločiny sexuálneho zneužívania stíhali vlani 356 osôb. Za detskú pornografiu bolo stíhaných 51 ľudí, osem ľudí stíhali za opustenie a odloženie dieťaťa.

Brutalita voči deťom rastie

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár pri nástupe do funkcie v lete minulého roka vyhlásil, že jednou z jeho priorít v čele prokuratúry bude boj v oblasti ochrany maloletých a žien pred násilím a zneužívaním. V minulom roku stíhali pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby 199 osôb, z toho 102 bolo napokon obžalovaných. V roku 2012 stíhali 223 ľudí, z toho 126 obžalovali.

„Evidovaná kriminalita týrania v rodinách má síce mierne klesajúcu tendenciu, ale jej brutalita voči deťom má neustále rastúci trend, nie je výnimkou ani spôsobenie smrti dieťaťu,“ konštatuje správa s tým, že často musia dieťa vyňať z rodiny a umiestniť do náhradnej starostlivosti. „V rámci boja proti tomuto druhu kriminality prokuratúra vydala metodické usmernenia, ktoré upravujú postup pri objasňovaní a dokazovaní domáceho násilia,“ spomína dokument.

Odporúčané články

Dvadsaťkrát trestaný muž zaútočil na manželku, bol opitý Otec zosnulého bábätka z Prievidze zostáva na slobode

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...