BSK chce svoje projekty financovať z externých zdrojov

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa chce uchádzať o externé financie na projekty, ktoré sú v tomto a budúcom roku prioritami samosprávy. Medzi možnosťami ako získať financie je čerpanie prostriedkov z eurofondov prostredníctvom operačného programu Bratislavský kraj. Ďalej sú to dotácie, nadačné prostriedky či Nórsky finančný mechanizmus. Materiál odsúhlasili krajskí poslanci na piatkovom rokovaní. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová.

Medzi hlavné priority župy v tomto roku patria integrovaná doprava a cyklotrasy. „Integrovaná doprava má zefektívniť využitie železničnej a prímestskej autobusovej dopravy. Ide o to, aby sa človek vedel dostať napríklad zo Senca do Petržalky plynule a na jeden cestovný lístok, ktorý bude lacnejší, ako je dnes kombinácia lístkov,“ povedal župan Pavol Frešo. Keď bude tento systém fungovať, odľahčí to podľa Freša aj nápor na celkovú dopravnú situáciu a v meste sa zlepší životné prostredie.

Kraj počíta sa s vybudovaním prestupného terminálu Bratislavskej integrovanej dopravy s informačnou vybavenosťou a záchytným parkoviskom v okresných mestách Pezinok, Malacky a Senec v celkovej hodnote 3 milióny eur. BSK bude žiadať o nenávratný finančný príspevok na dobudovanie jednotného tarifného systému u dopravcov zapojených do aktivít BID – Železnice Slovenskej republiky. Pôjde o nákup označovačov jednorazových ako aj predplatných cestovných lístkov BID za približne 300-tisíc eur, a následne ich umiestnenie na zastávkach v pôsobnosti Železníc SR na území regiónu.

Externé zdroje chce BSK získať aj na opravu povrchu Moravskej cyklotrasy, ktorá vedie pozdĺž rieky Morava v dĺžke 52 km. Súčasťou budú nové lavičky a smetné koše. „Záhorie sa tak stane veľmi atraktívne pre cyklistov. Tá atraktivita sa zvýši aj pre ľudí z Karlovej Vsi, Dúbravky, Devína a Devínskej Novej Vsi, respektíve z celej západnej Bratislavy, pretože ľudia nebudú musieť chodiť cez celý stred mesta na petržalskú hrádzu,“ konštatoval župan. Ako doplnil, budú mať svoju vlastnú zelenú oblasť s infraštruktúrou, čo je výrazným cieľom Bratislavskej župy.

Peniaze chce kraj získať aj na projekt Za mostom, plánovaná je rekonštrukcia bunkrov, ktoré slúžili počas studenej vojny ako systém obranného valu na západnej hranici a nachádzajú sa pozdĺž Moravskej cyklotrasy, ďalej osadenie informačných tabúľ, vytvorenie cyklowebu, počíta sa aj s vybudovaním záchytného parkoviska v Devínskej Novej Vsi či múzea v Lamači. Cyklistické chodníky chce župa vybudovať aj v spolupráci s Maďarskom, ide napríklad o projekt Sacra-velo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Frešo
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)